Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy, który zakłada nowe ulgi dla osób sprzedających produkty rolne. Ma on sprzyjać lepszemu wykorzystaniu środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014 – 2020. Nowa wersja obowiązującej obecnie ustawy zakłada, że ci rolnicy, którzy osiągną roczne przychody powyżej 40 tys. zł, zostaną objęci niskim, 2-procentowym, zryczałtowanym podatkiem. Rolnicy o niższych dochodach byliby zwolnieni z płacenia podatku.
Przeczytaj również: Za pieniądze z 500 plus Polacy sprowadzają używane auta z zagranicy
MRiRW liczy na to, że ulga uczyni polskie rolnictwo bardziej konkurencyjnym wobec zagranicznego. Jego propozycję skrytykowało jednak Ministerstwo Finansów, które ostrzega, że nowe przepisy mogą uderzyć w rodziny pobierające świadczenie wychowawcze. Jak podkreśla resort, ulga dla rolników znacznie nadwyrężyłaby budżet państwa, a to miałoby negatywne przełożenie na realizację innych, rządowych programów, np. „Rodzina 500 plus". Nadal nie wiadomo, z czego będzie finansowany program po 2017 roku.
Jak utrzymuje MF, ulga dla rolników byłaby nie fair wobec innych podatników, których dochody kształtują się na podobnym poziomie. Jeżeli wejdzie ona w życie, to w opinii resortu ministerstwo rolnictwa powinno finansować tego typu zwolnienia z własnego budżetu.
Źródla: Puls Biznesu, biznes.onet.pl, polskieradio.pl