Apteka bez magistra to jak przychodnia bez lekarza?
Co do zasady zawody technika farmaceutycznego i farmaceuty nie są tożsame. Różnią się wymaganym wykształceniem do wykonywania zawodu, kompetencjami i uprawnieniami. Technik farmaceutyczny nie może na przykład wydawać przepisanych na receptę bardzo silnie działających leków np. przeciwastmatycznych czy psychoaktywnych. Technik nie wykona też wszystkich leków robionych na zamówienie czy też nie może wykonać szczepienia, a przede wszystkim wystawić recept farmaceutycznych.
Indicator, który przeprowadzał badanie metodą Mistery shopping w okresie lipiec-sierpień 2024 r. zauważył, że „w prawie jednej czwartej aptek potwierdzono brak obecności magistra farmacji (24%). Istnieją jednak duże różnice między sieciówkami a aptekami prywatnymi. W aptekach prywatnych magister był obecny w 52 procent placówek. W 36 proc. był nieobecny, a w pozostałych 12 proc. nie udało się potwierdzić jego obecności.
Duże kłopoty z wystawieniem recepty farmaceutycznej
Z badania wynika również, że istnieją duże rozbieżności dotyczące powodów niewystawienie recepty farmaceutycznej. Podczas gdy dla aptek prywatnych najczęstszym powodem był brak farmaceuty (53 proc.), to w aptekach sieciowych był to brak dostępu do Indywidualnego Konta Pacjenta, czyli brak pewności, że lek jest faktycznie przez pacjenta stosowany (78 proc.). To pokazuje sporą barierę w dostępie do recepty farmaceutycznej.
Badaniu poddano 50 aptek w całej Polsce w tym 17 aptek sieciowych oraz 33 niezrzeszonych, metodą „tajemniczy klient” czyli ankieterów wcielających się w rolę klientów.