Bahama, Kambodża, Chiny - te państwa eksperymentują z oficjalnie emitowaną przez państwo walutą, która nie istnieje fizycznie. O wirtualnym pieniądzu myślą także kraje skandynawskie. Podczas gdy papierowy pieniądz wciąż jest w obiegu, coraz mniej osób chce nim płacić, używając karty płatniczej lub płatności komórkowych. W programie SuperNova w samo południe Artur Jarząbek rozmawiał ze Zbigniewem Wiśniewskim wiceprezesem fundacji Polska Bezgotówkowa oraz Mateuszem Albinem dziennikarzem Super Biznesu.
- Dzisiaj w Polsce jest ponad milion urządzeń płatniczych. Możemy zauważyć duże zmiany w podejściu konsumentów, które wprowadziła pandemia. Wiele sklepów zachęcało do płatności bezgotówkowych. Ponad 20 procent Polaków deklaruję, że płaci tylko kartą - mówi ekspert Zbigniew Wiśniewski.
Dodaje również że w najbliższej przyszłości gotówka nie zniknie z polskiego rynku. Redaktor Super Biznesu przypomina, że proces stworzenia elektronicznej gotówki nie będzie trwał kilka dni. Zmiana nie będzie wyglądała tak, że przestaniemy płacić pieniędzmi papierowymi, musiałaby powstać nowa waluta stworzona przez bank centralny. Jak twierdzi, po wprowadzenie takiej formy płatności może wrócić handel wymniemy lub zaczniemy płacić w zagranicznej walucie.
ZOBACZ: Paragony odchodzą w zapomnienie. Pojawi się całkiem nowy dowód zakupu
Kiedy pojawi się wirtualna złotówka? Nie prędko. NBP nie tylko otwarcie mówi, że nie ma w planach emitowania cyfrowego pieniądza, ale także chce ustawowego obowiązku akceptowania płatności gotówką.
"NBP wnioskuje, aby Minister Finansów uwzględnił w ramach niniejszego projektu zmian w ustawie o usługach płatniczych przygotowany przez NBP przepis (...) wraz z uzasadnieniem. Celem proponowanej regulacji, jak wielokrotnie podkreślano, jest zapewnienie generalnej ochrony konsumentów przed odmową przyjęcia przez przedsiębiorcę płatności gotówką i tym samym niemożliwością dokonania przez konsumenta zakupów lub skorzystania z usług wskutek braku akceptacji gotówki przez tego przedsiębiorcę. Konsumenci uzyskaliby (...) prawo do swobodnego wyboru dogodnej dla nich metody płatności (w przypadku zawierania umowy sprzedaży z przedsiębiorcą akceptującym bezgotówkowe transakcje płatnicze)" - napisał NBP w komunikacie.