Paragon drukowany zastąpi nowy, elektroniczny dokument

i

Autor: shutterstock

Paragony odchodzą w zapomnienie. Pojawi się całkiem nowy dowód zakupu. Wiemy, jaki

2021-05-20 12:04

Koniec paragonów miał nadejść 1 maja, ale gotowe rozporządzenia czeka jeszcze na podpis ministra. Zgodnie z proponowanymi zapisami paragon elektroniczny ma być przesyłany na adres e-mail klienta lub bezpośrednio na jego telefon komórkowy. Wybór ostatecznej formy wydruku ma być uzgadniany ze sprzedawcą.

Paragon w wersji papierowej to nieodłączny element każdych zakupów. Jednak rząd pędzi z duchem cyfryzacji i chce wprowadzić nowe, zaawansowane rozwiązanie. Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii w miejsce papierowego wydruku ma pojawić się paragon elektroniczny. Nie oznacza to jednak, że paragon drukowany całkowicie odejdzie w zapomnienie. Projekt dokumentu wskazuje, że sprzedawcy będą bowiem zwolnieni z obowiązku wydawania wydruku w takiej formie, pod warunkiem że klient wyrazi zgodę na paragon elektroniczny.

Zgodnie z proponowanymi zapisami paragon elektroniczny ma być przesyłany na adres e-mail klienta lub bezpośrednio na jego telefon komórkowy. Wybór ostatecznej formy wydruku ma być uzgadniany ze sprzedawcą.

Chcieli ukraść bankomat, zostali zatrzymani na gorącym uczynku!

Zgodnie z założeniami rozporządzenie miało wejść w życie 1 maja 2021 r. Jednak na stronie Rządowego Centrum Notyfikacji czytamy, że projekt jest gotowy, ale czeka na podpis ministra. Choć paragon elektroniczny wystawiany za zakupy w sklepie internetowym już od dawna jest normą to wdrożenie tej strategii w zwykłych, stacjonarnych sklepach na skalę masową będzie możliwe dopiero wtedy, gdy kasy online zostaną funkcjonalnie dostosowane, co nadal nie rozwiązuje problemu RODO.

Sonda
Czy wprowadzenie paragonu elektronicznego to dobry pomysł?

Inflacja w Polsce najwyższa odkąd jesteśmy w UE! Czeka nas niewyobrażalna drożyzna

Portal prawo.pl donosi, że niezbędne jest wprowadzenie nowych przepisów wykonawczych, aby system e-paragonów miał w ogóle szanse wejść do powszechnego obiegu.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze