Terminal płatniczy

i

Autor: mat.pras. Terminal płatniczy

Polacy doceniają płatności bezgotówkowe

2020-09-30 19:10

Płatności bezgotówkowe coraz popularniejsze. Polacy już co drugą transakcję opłacają kartami w terminalach płatniczych i internecie. Płatności bezgotówkowe zaczynają dominować nad wypłatą gotówki w bankomatach. 30 września br. Minister Finansów oraz przedstawiciele Związku Banków Polskich, organizacji płatniczych – Visa i Mastercard – oraz Fundacji Polska Bezgotówkowa podpisali nowe porozumienie w sprawie współpracy przy dalszym upowszechnianiu płatności bezgotówkowych w Polsce.

Dzięki Programowi Polska Bezgotówkowa - do 30 września 2020 r. dofinansowanie do uruchomienia płatności bezgotówkowych otrzymała blisko połowa instytucji akceptujących płatności bezgotówkowe, a prawie co trzeci terminal w Polsce funkcjonuje dzięki wsparciu z Programu Polska Bezgotówkowa. Porozumienie zakłada przedłużenie finansowania terminali na rzecz firm z sektora publicznego co najmniej do 31 grudnia 2025 r.

- Pandemia spowodowała, że Polacy jeszcze mocniej docenili korzyści płynące z możliwości zapłaty za towary i usługi w formie bezgotówkowej. Pewne nawyki, które ostatnie miesiące utrwaliły, zostaną z nami już na zawsze. Branża płatności bezgotówkowych jest ważna dla naszej gospodarki, bo jest nowoczesna, wspiera cyfryzację przedsiębiorstw i jednocześnie pomaga ograniczać szarą strefę - podkreślił Tadeusz Kościński, minister finansów.

- Widać, że przedsiębiorcy oczekują wsparcia nie tylko finansowego, ale też przy unowocześnianiu ich firm oraz transformacji cyfrowej. Takie zadania stawiamy sobie w Fundacji na przyszłość. Będziemy więc kontynuować rozpoczęte już programy edukacyjne, takie jak #dzialamynieznikamy czy #zdrowobezgotowkowo – dodał Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. Z badań prowadzonych przez Fundację wynika, że 60 proc. przedsiębiorców nie zdecydowałoby się na prowadzenie firmy bez oferowania płatności bezgotówkowych. Przedsiębiorcy podkreślają również znaczenie oczekiwań konsumentów, którzy w punktach handlowo-usługowych dopytują o możliwość płatności kartą.

- Decyzja o dalszym współfinansowaniu przez banki krajowej infrastruktury płatności bezgotówkowych, której beneficjentami są nie tylko przedsiębiorcy i konsumenci, ale także instytucje publiczne wynika z przekonania, iż nowoczesna infrastruktura finansowa stanowi jeden z fundamentów nowoczesnego państwa. Ponadto pełny dostęp do płatności bezgotówkowych to narzędzie do walki z wykluczeniem finansowym. Wspiera także edukację finansową, umożliwiając konsumentom lepsze i rzetelniejsze planowanie swoich dochodów i wydatków – skomentował Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Przeczytaj także: Polacy pokochali płatności bezgotówkowe. Ponad milion terminali i 43 miliony kart płatniczych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze