Daniel Obajtek

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS Co dalej z cenami ropy i gazu?

Dlaczego paliwo jest tak drogie? Prezes Orlenu Daniel Obajtek ujawnia prawdę

2022-05-04 10:58

- Modelowa marża rafineryjna, wokół której rozpętano ostatnio burzę, nie przekłada się na poziom naszego zysku netto – powiedział Daniel Obajtek w rozmowie z portalem Business Insider Polska. Prezes PKN Orlen zwrócił uwagę na dużą niepewność na rynku paliw, związaną z sytuacją geopolityczną i tym samym nie chce prognozować, jakie będą ceny na stacjach w kolejnych miesiącach. – W obecnej sytuacji to wróżenie z fusów – stwierdził Obajtek.

Obajtek wyjaśnia, jak działa marża na paliwo

Prezes PKN Orlen stwierdził w rozmowie z Mikołajem Kunicą, redaktorem naczelny Business Insider Polska, że traktowanie marży modelowej jako ukrytego zarobku firmy jest "kompletnie nieracjonalne". Portal wskazuje, że tuż przed majówką średnia cena oleju napędowego wzrosła o 8 gr do 7,21 zł/l, a o 3 gr do 6,49 zł/l wzrosły koszty tankowania Pb95. - Nie łupimy kierowców - powiedział Obajtek i zapewnił, że obecnie 70 proc. surowca w całej grupie Orlen pochodzi spoza Rosji. Pozostała część wynika z długoterminowych kontraktów. – Aby je zerwać przed terminem, potrzebny byłby akt wyższego rzędu w formie embarga – dodał.

Prezes PKN Orlen zapewnia: Paliwa w Polsce nie brakuje i nie zabraknie

Zakaz importu rosyjskiej ropy

W środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w Parlamencie Europejskim wprowadzenie całkowitego zakaz importu rosyjskiej ropy. - W ciągu pół roku zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej. Szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji ma zostać wprowadzony w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. Ursula von der Leyen przekazała również, że unijnymi sankcjami zostaną objęte trzy "duże rosyjskie banki", w tym Sbierbank. Zostaną one odcięte od systemu SWIFT, co ma umocnić izolację rosyjskiego sektora finansowego.

Sonda
Czy ze względu na drogie paliwo przesiadłeś się do komunikacji miejskiej?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze