pieniadze euro banknoty

i

Autor: shutterstock pieniadze euro banknoty

Polska w końcu przyjmie euro? Zaskakujące wyniki sondażu

2022-05-04 7:20

Wojna i inflacja argumentami za przyjęciem euro - podaje środowa "Rzeczpospolita". "W strefie euro moglibyśmy szybciej dogonić kraje zachodniej Europy" – wynika z sondy "Rzeczpospolitej" przeprowadzonej wśród ekonomistów. Gazeta zauważa, że atak Rosji na Ukrainę i jego konsekwencje dla Polski – w tym osłabienie złotego, które jeszcze podbiło i tak już najwyższą od dekad inflację – ożywiły debatę na temat naszego członkostwa w strefie euro.

Niemal 65 proc. ankietowanych przez "Rzeczpospolitą" ekonomistów uważa, że wydarzenia w Ukrainie są argumentem na rzecz możliwie szybkiego przyjęcia wspólnej europejskiej waluty. Jeszcze większy odsetek, niemal 70 proc., zgadza się z tezą, że w strefie euro Polska byłaby bezpieczniejsza finansowo.

Gdy Komisja Europejska po raz ostatni badała stosunek Polaków do euro, 51 proc. ankietowanych uważało, że przyjęcie tej waluty byłoby dla naszego kraju korzystne. Nieco przychylniej na euro Polacy zaczęli patrzeć w 2014 r., co można było powiązać z ówczesną inwazją Rosji na Ukrainę, która zakończyła się aneksją Krymu.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Niepewne czasy

- Nie powinniśmy się spieszyć, szczególnie na naszym etapie rozwoju, z wejściem do strefy euro - powiedział w ubiegłym tygodniu Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. W trakcie panelu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który poświęcono perspektywom wejścia Polski do strefy euro przestrzegł przed ceną rezygnacji z własnej polityki pieniężnej w obecnych, niepewnych czasach.

- Szczególnie na naszym etapie rozwoju, z wejściem do strefy euro, gdyż po wejściu do strefy euro korzyści, jakie realizują się w tzw. czasach spokojnych, są stosunkowo niewielkie – dodał.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze