Władimir Putin

i

Autor: AP UE w końcu odcina się od ropy Putina. Ceny paliw ostro w górę?

UE w końcu odcina się od ropy Putina. Ceny paliw ostro w górę?

2022-05-04 10:05

- Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy. W ciągu pół roku zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, podając szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji, który ma zostać wprowadzony w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

UE rezygnuje z rosyjskiej ropy. Nowe sankcje

Przewodnicząca KE przekazała również, że unijnymi sankcjami zostaną objęte trzy "duże rosyjskie banki", w tym Sbierbank. Zostaną one odcięte od systemu SWIFT, co ma umocnić izolację rosyjskiego sektora finansowego. "W ten sposób uderzymy w banki, które spełniają najważniejszą rolę w rosyjskim systemie finansowym i pozwalają Putinowi na sianie zniszczenia" - powiedziała von der Leyen. Ponadto UE planuje zakazać emisji trzech dużych rosyjskich nadawców państwowych w krajach Unii.

Express Biedrzyckiej - Jan Piekło: Ukraina ma szansę wygrać wojnę. Zełenski stał się przywódcą niezłomnym

Plan odbudowy

Jednocześnie przewodnicząca Komisji Europejskiej zaproponowała plan odbudowy dla Ukrainy po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny. Opisała w nim szczegóły szóstego planu sankcji, które mają zostać nałożone przez UE na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę. Jak podkreśliła von der Leyen, pakiet pomocowy dla Ukrainy powinien pociągnąć za sobą ogromne inwestycje w kraju, mające na celu zaspokojenie najpilniejszych potrzeb i wprowadzenie niezbędnych reform. "Ostatecznie utoruje on drogę dla przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej" - zapewniła przewodnicząca KE.

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze