kalendarz

i

Autor: Canva

Korzystny kalendarz

Dni wolne od pracy i długie weekendy w 2023. Jak zaplanować urlop?

2022-12-19 8:11

W nadchodzącym roku mamy do przepracowania 250 dni oraz 115 dni wolnych od pracy. Mamy też 13 świąt ustawowo wolnych od pracy, a tylko cztery z nich wypadną w weekend. Czeka nas kilka długich weekendów. Sprawdź, które dni w 2023 roku będą ustawowo wolne od pracy i zaplanuj korzystnie urlop już teraz.

Dni wolne od pracy 2023

Zgodnie z prawem - jeżeli "świąteczny" dzień wypadnie w niedzielę - nie przysługuje za niego dodatkowy dzień wolny. Jeżeli jednak wypadnie w tzw. okresie rozliczeniowym (np. w sobotę), dostaniemy za niego dodatkowe 8 godzin wolnego. W przypadku, gdy dni ustawowo wolne od pracy występują blisko weekendu, warto skorzystać w tym czasie z urlopu wypoczynkowego i tym samym mieć więcej dni wolnych przy minimalnym wykorzystaniu urlopu.

Dni wolne od pracy 2023 – kiedy przypadają?

1 stycznia (niedziela) - Nowy Rok

6 stycznia (piątek) - Trzech Króli

9 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc

10 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny

1 maja (poniedziałek) - Święto Pracy

3 maja (środa) - Święto Konstytucji 3 Maja

28 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego

8 czerwca (czwartek) - Boże Ciało

15 sierpnia (wtorek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych

11 listopada (sobota) - Święto Niepodległości

25 grudnia (poniedziałek) - pierwszy dzień Bożego Narodzenia

26 grudnia (wtorek) - drugi dzień Bożego Narodzenia

Długie weekendy 2023

W 2023 roku możemy liczyć na aż 6 długich weekendów Jeśli odpowiednio wybierzemy urlop możemy przedłużyć weekendowy wypoczynek w styczniu, maju, kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz listopadzie.

* Styczeń

Pierwszy długi weekend 2023 czeka nas już na samym początku roku. 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli przypada na piątek.

* Maj

Jeśli weźmiemy urlop 2 maja, to łącznie z weekendem będziemy mieć aż 5 dni wolnych od pracy. Majówkę możemy przedłużyć sobie biorąc urlop na 4 i 5 maja. Wtedy czeka nas 9 dni wolnych z rzędu.

* Czerwiec

Kolejny długi weekend można planować na w czerwcu, dzień wolny na 9 czerwca (po święcie Bożego Ciała) to kolejne 4 dni wolne.

* Sierpień

Możemy mieć 4 dni wolnego, jeśli weźmiemy 1 dzień urlopu na 14 sierpnia lub aż 9 dni wolnego, jeśli weźmiemy  4 dni urlopu (14, 16, 17, 18 sierpnia).

* Listopad

W listopadzie mamy  dwa ważne święta, 1 i 11 listopada. Pierwsze święto wypada w środę czyli biorąc urlop  na koniec października, mamy 5 dni wolnego.11 listopada wypada w sobotę. Zgodnie z przepisami, pracodawca musi wskazać dodatkowy wolny dzień w okresie rozliczeniowym (np. przy 1 miesięcznym okresie rozliczeniowym, będzie to listopad).

* Grudzień

23-26 grudnia to 4 dni wolnego (bez urlopu, tylko na podstawie dni ustawowo wolnych od pracy). Jeśli weźmiemy 3 dni urlopu (27-29 grudnia) – 1 stycznia 2024 wypada w poniedziałek, to mamy aż 10 dni wolnego.

Sonda
Czy masz już w planach urlop na 2023 rok?
Tańczące z promocjami 15.12.2022

Ty też popełniasz TE błędy planując wypoczynek?

Mogą sporo kosztować! Posłuchaj, jak ich uniknąć.

Listen on Spreaker.
Najnowsze