Praca

i

Autor: mat. partnera

Dni wolne w pracy

W styczniu 2023 wprowadzą dodatkowe dni wolne w pracy! Kto będzie mógł skorzystać?

2022-12-15 6:09

W Polsce wciąż wielu pracowników narzeka na zbyt małą liczbę dni wolnych. Dzięki porozumieniu związkowców z rządem, w 2023 r. wejdzie w życie ustawa zmieniająca Kodeks Pracy. Co zakłada? M.in. dodatkowe urlopy opiekuńcze i płatne nieobecności. Problem jednak tkwi w tym, że jak twierdzą eksperci, nie wszyscy pracownicy będą mogli z tych benefitów skorzystać.

Dodatkowe dni wolne w pracy? Od stycznia wejdą ważne zmiany dla pracowników

Związkowcy z “Solidarności” porozumieli się z rządem i wiele wskazuje, że już od przyszłego roku w życie wejdą istotne zmiany w Kodeksie Pracy. Dla niektórych bardzo korzystne. Będą dotyczyć wszelakich zawieranych umów np. na czas próbny, umów na czas określony, nowych urlopów rodzicielskich, sposobów naliczania zasiłków, elastycznych form zatrudnienia i dodatkowych urlopów opiekuńczych oraz płatnych nieobecności w dni pracy. Jak informują członkowie “Solidarności”, zmiany nastąpią już w styczniu przyszłego roku.

W przypadku umów na czas próbny, okres ten będzie zależny od następnej umowy u konkretnego pracodawcy. Kolejny przykład: pracodawcy będą zmuszeni do rozpatrywania wniosków w sprawie zmiany wymiaru czasu pracy w terminie. W przeciwnym razie będzie to traktowane jako wykroczenie. 

Najbardziej wyczekiwane jednak wydają się być dodatkowe urlopy. Od stycznia 2023 r. pracownicy będą mogli wydłużyć urlop rodzicielski aż o 9 tygodni. Wśród zmian pojawi się także możliwość dodatkowego 5-dniowego niepłatnego urlopu opiekuńczego i 2 dodatkowych dni z usprawiedliwioną nieobecnością w miejscu pracy. W drugim przypadku wynagrodzenie ma wynieść 50 proc. 

Kto będzie mógł skorzystać z dodatkowych benefitów?

Zdaniem ekspertów podane propozycje chodź niosące dobrą zmianę, w rzeczywistości nie posłużą każdemu. Dlaczego? Cytowany w portalu money.pl przewodniczący Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz twierdzi, że “tylko najzamożniejsi pracownicy będą korzystali z bezpłatnych urlopów opiekuńczych”. Podobne stanowisko utrzymuje w przypadku 50 proc. wynagrodzenia, jeżeli pracownika spotka nagła kryzysowa sytuacja, kiedy to nie będzie mógł stawić się w miejscu pracy. Jego zdaniem, za taki urlop pracownik powinien liczyć na znacznie więcej.

Sonda
Czy jesteś za wprowadzeniem kolejnego dnia wolnego od pracy?
Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski

Masz oznaki wypalenia zawodowego? A może po prostu o nich nie wiesz?

Włącz podcast i posłuchaj rozmowy!

Listen to "Wypalenie zawodowe - jak z nim walczyć?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze