Frank szwajcarski jest najdroższy od 2015 r.

i

Autor: shutterstock Frankowicze nie zapłacą podatku

Dobre wieści dla frankowiczów. Nie będą musieli zapłacić podatku

2022-04-04 18:01

Umorzona przez bank kwota kredytu zawartego we frankach szwajcarskich i przeliczonego na złote nie jest przychodem kredytobiorcy. Nie wykazuje się jej w zeznaniu rocznym - informuje "Rzeczpospolita". Gazeta zaznacza, że jest to dobra wiadomość dla osób, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy we frankach. "Kwota umorzona na podstawie umowy z bankiem nie jest ich przychodem. Taką odpowiedź otrzymała od skarbówki podatniczka, która zaciągnęła kredyt w 2008 r." - czytamy.

"W 2018 zawarła umowę z bankiem, na podstawie której kwota ta została przeliczona na złote. Bank zwolnił podatniczkę ze spłaty 207 tys. zł"- podaje "Rzeczpospolita". Jak dodaje "Rz", dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podatniczka nie wykazuje umorzonej kwoty w zeznaniu rocznym, gdyż zastosowanie znajdzie zaniechanie poboru podatku.

Według Infor.pl, kredyty we frankach wciąż spłaca ponad 700 tys. Polaków. Coraz więcej z nich decyduje się na proces z bankiem. W 2022 roku do sądów wpłynęło już blisko 10 tys. spraw frankowych. Według statystyk, ponad 90 proc. takich postępowań kończy się wygraną kredytobiorcy.

Drożyzna w Warszawie. Fryzjerzy podnoszą ceny

Pozwy sądowe

Z danych uzyskanych z ponad 40 sądów okręgowych, a przytaczanych przez serwis internetowy wydawnictwa Infor, wynika, że od początku stycznia do końca lutego br. wpłynęło do sądów niemal 10 tys. tzw. spraw frankowych. To więcej niż w analogicznym okresie ub.r. W większości sądów wzrosty rok do roku są na poziomie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu procent.

Prawie połowa pozwów trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie. Na kolejnych miejscach znajdują się jednostki w Gdańsku i Poznaniu oraz we Wrocławiu.

Sonda
Czy dajesz jeszcze radę spłacać kredyt?
Najnowsze