Dodatki do emerytur rolniczych

2010-05-10 4:00

Masz bardzo niską emeryturę? Zamiast załamywać ręce, powalcz o dodatkowe pieniądze

Niektórzy emeryci mogą liczyć na dodatki do swoich świadczeń. Są one przyznawane albo na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, albo w wyniku odrębnych przepisów Zapamiętaj, że aby je otrzymać emeryt sam musi o nie wystąpić. Jak to zrobić? Należy złożyć wniosek w oddziale regionalnym lub placówce terenowej KRUS i to tej najbliższej miejsca zamieszkania rolnika.

Krystyna Zioła (79 l.) z miejscowości Kleszcze: Będę walczyć o dodatki

Wiadomo, że jak człowiek jest na emeryturze, to liczy się z każdym groszem. Ja niestety pobieram najniższe świadczenie rolnicze, za które trudno związać koniec z końcem. Gdyby nie dodatek pielęgnacyjny, z pewnością nie zdołałabym się utrzymać. Ostatnio sąsiadka powiedziała mi, że do emerytury rolniczej przysługują też inne dodatki, tylko że samemu trzeba się o nie ubiegać. Obiecałam sobie, że będę o nie walczyć.

Dodatek pielęgnacyjny - kwota: 181,10 zł lub 271,65 zł dla inwalidy wojennego

Przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli została ona uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, albo ukończyła 75 lat życia.

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje też osobom przebywającym w domu pomocy społecznej (innym niż ponadgminny), do którego zostały skierowane przed 1 stycznia 2004 r. oraz bez względu na status domu pomocy społecznej, jeżeli osoby przebywające w tym domu zostały do niego skierowane po dniu 31 grudnia 2003 r. Natomiast na dodatek pielęgnacyjny z tytułu ukończenia 75 lat nie mogą liczyć emeryci, którzy nie zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej. Wysokość dodatku pielęgnacyjnego jest co roku w marcu podwyższana zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji (tak jak emerytura).

Dodatek kombatancki - kwota: 181,10 zł

Przysługuje wyłącznie osobom mającym uprawnienia kombatanckie lub tym, które zostały uznane za osoby represjonowane. O spełnieniu warunków wymaganych do otrzymania uprawnień kombatanckich, w tym dodatku kombatanckiego, orzeka - na podstawie udokumentowanego wniosku osoby zainteresowanej oraz rekomendacji stowarzyszenia właściwego dla określonego rodzaju działalności kombatanckiej lub represji - kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub osoby przez niego upoważnione, wydając stosowną decyzję. Na podstawie tej decyzji Urząd wydaje odpowiednie zaświadczenie, na podstawie którego KRUS wypłaca dodatek kombatancki (nie jest wypłacany osobie, która pobiera już dodatek z tytułu tajnego nauczania).

Ryczałt energetyczny - kwota 139,16 zł

Przyznawany jest kombatantom oraz niektórym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych, a także wdowom po żołnierzach górnikach, pobierającym emeryturę lub rentę.

Ryczałt energetyczny może być przyznany także wdowom (wdowcom) po kombatancie - na podstawie zaświadczenia Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzającego uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie. Osobom tym przysługuje ryczałt energetyczny w wysokości 50 proc. taryfowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe, obliczony na podstawie norm ilościowych ustalonych przez kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Kwota ryczałtu energetycznego oraz termin, od którego obowiązuje nowa wysokość ryczałtu, określane są więc każdorazowo przez kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Dodatek z tytułu pracy przymusowej - kwota: nie więcej niż 181,10 zł

Dodatek z tytułu pracy przymusowej po dniu 1 września 1939 r. przysługuje w wysokości 2 proc. emerytury podstawowej za każdy pełny rok takiej pracy.

Za pracę przymusową uznaje się każdą pracę, która nie była wykonywana na podstawie umowy o pracę, a w określonych rygorach i pod groźbą kary.

Za okresy pracy przymusowej uznawane są następujące okresy pracy:
- wykonywanej na rzecz hitlerowskich Niemiec w okresie II wojny światowej,
- wykonywanej na obszarze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w okresie od dnia 17 września 1939 r. do dnia 31 grudnia 1956 r.,
- wykonywanej na rozkaz władz alianckich do dnia 31 grudnia 1945 r.,
- wykonywanej w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranu oraz batalionach budowlanych podczas odbywania służby wojskowej w Wojsku Polskim.

Okresy pracy przymusowej mogą być udowodnione wszelkimi dokumentami stwierdzającymi wykonywanie tej pracy, a w razie braku dokumentów, zeznania wiarygodnych świadków (oryginalne oświadczenia co najmniej 2 świadków).

Dodatek z tytułu pracy przymusowej przysługuje bez względu na fakt, że okres pracy przymusowej został uwzględniony do ustalenia prawa i wysokości emerytury. Dolicza się go do części składkowej emerytury przy ustalaniu wysokości wskaźnika wymiaru tej części świadczenia.

Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach III Rzeszy i ZSRR - kwota: nie więcej niż 181,10 zł

Przysługuje wyłącznie osobom, które nie mają ustalonego prawa do dodatku kombatanckiego oraz dodatku za tajne nauczanie. Świadczenie pieniężne w maksymalnej wysokości przysługuje za 20 miesięcy trwania pracy przymusowej. Decyzję o prawie do świadczenia wydaje kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na podstawie wniosku osoby zainteresowanej, zaopiniowanego przez właściwe stowarzyszenie osób poszkodowanych, i dokumentów oraz dowodów potwierdzających rodzaj i okres represji.

Uwaga! Osobom uprawnionym równocześnie do świadczenia pieniężnego i dodatku z tytułu pracy przymusowej, świadczenia dla byłych żołnierzy górników przysługuje świadczenie pieniężne albo jeden z dodatków - wyższy lub wybrany przez uprawnionego.

Świadczenie pieniężne i uprawnienia przysługujące żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych

Przysługuje żołnierzom:
- zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949-1959 byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych,
- z poboru w 1949 r., którzy byli wcieleni do ponadkontyngentowych brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla i kamieniołomach,
- przymusowo zatrudnianym w batalionach budowlanych w latach 1949-1959.

Przyznawane jest na podstawie zaświadczenia wojskowego komendanta uzupełnień, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Przysługuje w maksymalnej wysokości za 20 miesięcy trwania pracy przymusowej.

Dodatek kompensacyjny - kwota: 27,17 zł

Przysługuje osobom uprawnionym do dodatku kombatanckiego i ryczałtu energetycznego lub dodatku za tajne nauczanie i ryczałtu energetycznego oraz wdowom (wdowcom) pozostałym po ww. osobach. Dodatek kompensacyjny wynosi 15 proc. wysokości dodatku kombatanckiego.

Refundacja z tytułu opłacanej składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC lub dobrowolne ubezpieczenie AC

Przysługuje inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I i II grupy inwalidów w wysokości 50 proc. opłaconej składki na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów samochodowych lub na dobrowolne ubezpieczenie casco pojazdów samochodowych.

Zwrot kwoty w wysokości zniżki w składce OC i AC przysługuje w odniesieniu do jednego pojazdu samochodowego będącego własnością inwalidy wojennego i niesłużącego do zarobkowania na podstawie oryginału umowy ubezpieczenia i dowodu opłacenia składki OC /AC.

Dodatek dla osób, które ukończyły 100 lat - kwota: 2716, 71 zł

Uwaga! Gdy emeryt ma prawo do kilku świadczeń emerytalno-rentowych (np. świadczenia z KRUS i z ZUS), przysługuje mu prawo do danego dodatku tylko przy jednym świadczeniu emerytalno-rentowym.

Krystyna Zioła (79 l.) z miejscowości Kleszcze: Będę walczyć o dodatki

Wiadomo, że jak człowiek jest na emeryturze, to liczy się z każdym groszem. Ja niestety pobieram najniższe świadczenie rolnicze, za które trudno związać koniec z końcem. Gdyby nie dodatek pielęgnacyjny, z pewnością nie zdołałabym się utrzymać. Ostatnio sąsiadka powiedziała mi, że do emerytury rolniczej przysługują też inne dodatki, tylko że samemu trzeba się o nie ubiegać. Obiecałam sobie, że będę o nie walczyć.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze