leki

i

Autor: Shutterstock

Zdrowie seniorów

Dodatkowe emerytury to za mało? Większość seniorów nie ma pieniędzy na leki

2023-05-17 14:44

Z badania Koalicji„Na pomoc niesamodzielnym” wynika, że wydatki na leki obciążają budżety domowe 95 proc. osób starszych, a 82 proc. seniorów zdarza się nie wykupić całości lub części recepty z uwagi na cenę leku i konieczność oszczędności w domowym budżecie. Niemal wszyscy (98 proc.) wskazali też, że obecna, trudna sytuacja gospodarcza negatywnie odbija się na ich codziennym funkcjonowaniu. W ostatnich miesiącach wskutek rosnącej inflacji sytuacja seniorów jeszcze się pogorszyła. O sprawie informuje Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezeska Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Darmowe leki dla większej grupy seniorów potrzebne od zaraz

Magdalena Osińska-Kurzywilk.prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, ocenia, że sytuacja seniorów jest ogółem bardzo zła, a po pandemii znacznie się pogorszyła. Zubożenie seniorów powoduje, że nie wykupują recept, dociera do nas coraz więcej takich sygnałów.

Dlatego też m.in. organizacje pacjenckie postulują rozszerzenie dostępu do bezpłatnych leków również dla pacjentów między 70. a 75. rokiem życia. Taki postulat podpisało go w sumie ponad 50 organizacji zrzeszonych przy RPP. Na potrzebę obniżenia przedziału wiekowego, od którego osoby starsze będą mogły otrzymywać bezpłatne leki, zwraca uwagę także Naczelna Rada Aptekarska.

- W tej chwili dostęp do darmowych leków mają seniorzy 75+. Obniżenie tego wieku i dostępności darmowych leków dla grupy seniorów 70+ byłoby bardzo ważnym elementem poprawy ich sytuacji - mówi agencji Newseria Biznes, Osińska-Kurzywilk.

- Seniorzy nie wykupują leków, a z tym wiąże się niesystematyczne przyjmowanie tych leków, np. co drugi dzień albo co drugi miesiąc. W kontaktach z lekarzami POZ bardzo często dostajemy też informacje, że zgłaszają się do nich seniorzy, u których występuje nagłe pogorszenie stanu zdrowia i podczas wywiadu okazuje się właśnie, że po prostu nie wykupili swoich leków - mówi prezeska koalicji.

Przerwy w terapii i niesystematyczne przyjmowanie leków powodują, że u pacjentów dochodzi do zaostrzenia chorób przewlekłych, co często kończy się hospitalizacją. To zaś generuje większe koszty i obciążenie dla całego systemu opieki zdrowotnej.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, przypomina, że w aptekach często są dostępne tańsze leki generyczne, czyli zamienniki oryginalnych leków referencyjnych. Mają to samo działanie i są w pełni bezpieczne, a dzięki niższej cenie nie stanowią tak dużego obciążenia dla budżetu osób starszych.

14 maja br. podczas konwencji PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że od nowego roku darmowe leki będą dostępne dla osób od 65. roku życia. Organizacje pacjenckie przyjęły tę zapowiedź z dużym zadowoleniem i - jak podkreślają - z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie prac legislacyjnych nad projektem, który to umożliwi.

Impact 2023 - Paweł Kikosicki
Sonda
Czy zabrakło ci pieniędzy na lekarstwa?
Najnowsze