Emeryci

i

Autor: SHUTTERSTOCK Emeryci

Dodatkowe miliony złotych dla seniorów! Kiedy będą pieniądze

2021-01-21 12:32

Aż 60 mln zł trafi na program "Senior plus". Kiedy samorządy dostaną dodatkowe pieniądze dla emerytów? Sejm w środę poparł osiem ze 109 poprawek, jakie do budżetu na 2021 r. zgłosił Senat.

Sejm przyjął m.in. poprawkę, której konsekwencją będzie przesuniecie 60 mln zł na realizację programu "Senior plus" w latach 2021-2025. Program jest kontynuacją programu wieloletniego „Senior+” na lata 2015–2020. Zakłada on wspieranie finansowe jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie realizacji zadań własnych, polegających na prowadzeniu i zapewnieniu miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior+”. Ośrodki to głównie miejsca dziennego pobytu seniorów - osób powyżej 60. roku życia. Osoby starsze mają tam zapewnioną opiekę fizjoterapeutyczną, psychologiczną, posiłki. To pewnego rodzaju świetlice, w których spotykają się seniorzy. Mają tam zapewnione ciekawe zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe. Jako grupa uczestniczą też w życiu społeczno-kulturalnym lokalnej społeczności. 

Celem strategicznym Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym, poprzez dofinansowanie rozbudowy infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior+”, tj. wsparcie działań jednostek samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior+” i Klubów „Senior+”.

Średnia pensja już na poziomie 6 tys. zł. Ile naprawdę zarabia się w Polsce

Celem operacyjnym Programu jest zapewnienie wsparcia seniorom – osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60 lat i więcej – poprzez umożliwienie im korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywności, a także obejmującej usługi w zakresie aktywności ruchowej lub kinezyterapii, oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej – w zależności od potrzeb stwierdzonych w środowisku lokalnym. W ramach Programu udostępniana jest seniorom infrastruktura pozwalająca na aktywne spędzanie wolnego czasu, a także zaktywizowanie i zaangażowanie seniorów w działania samopomocowe i na rzecz środowiska lokalnego.

Do sądu za 5 groszy. Dramat emerytki

Sonda
Czy uważasz, że minimalna waloryzacja, czyli podwyżka emerytur w 2021 na poziomie 50 złotych jest wystarczająca?
ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze