Kto dostanie bon senioralny?
Bon senioralny ma być programem skierowanym wobec seniorów, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem i potrzebują opieki. W związku ze starzejącym się społeczeństwem, ten problem będzie narastał, a nowe świadczenie ma pomóc sfinansować opiekę nestorom rodziny. Skorzystają z niego osoby pracujące, które nie mogą same zająć się rodzicami, bądź dziadkami.
- Chodzi o to, żeby w pierwszej kolejności taki bon skierować do osób, które pracują, czy też do seniorów których bliskie osoby zobowiązane do alimentacji pracują tak, żeby samorządy miały pieniądze na dodatkowe godziny usług opiekuńczych - wyjaśnia w Radio Zet Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej.
Minister podaje, że ze świadczenia skorzystają osoby po 45. roku życia aktywne zawodowo, które jednocześnie zajmują się osobą starszą z rodziny. Z pomocy będą mogły skorzystać również osoby samotne.
Ile wyniesie bon senioralny?
Bon senioralny, jak sama nazwa wskazuje nie będzie świadczeniem pieniężnym jego celem będzie pokrycie opłat za usługi pielęgnacyjne i zdrowotne dla seniora. Maksymalna kwota wyniesie połowę minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 2 tys. zł. W system ustalania wysokości świadczenia zaangażowane mają być samorządy, które we współpracy z lekarzami ustalą ile godzin opieki wymaga senior (co wpłynie na wysokośc świadczenia).