Prawa kobiet doświadczających poronienia
W Polsce poronienia doświadcza rocznie ok. 40 tys. kobiet. Zgodnie z prawem rozróżnia się poronienie (przedwczesne zakończenie ciąży do 22. tygodnia) i martwy poród (urodzenie – po 22. tygodniu). W obu przypadkach kobieta ma prawo do:
* rejestracji dziecka w urzędzie stanu cywilnego,
* pochowana dziecka,
* urlopu okolicznościowego (z tytułu urodzenia dziecka oraz z tytułu zgonu i pogrzebu dziecka),
* skróconego urlopu macierzyńskiego trwającego 56 dni (osiem tygodni).
Problemy z rejestracją w USC
Rejestracja martwego urodzenia lub poronienia w USC jest decyzją rodziców. Oznacza to, że nie ma takiego obowiązku, ale istnieje taka możliwość. Jednak bez rejestracji rodzice nie skorzystają z pozostałych uprawnień związanych z utratą dziecka - z prawa do pochówku oraz urlopów.
Akt urodzenia dziecka wystawia się na podstawie tzw. karty martwego urodzenia. Tę można otrzymać jedynie, gdy płeć dziecka jest ustalona - pisze Business Insider.
Bywa to problemem , szczególnie na wczesnym etapie ciąży - lekarz na podstawie badań organoleptycznych często nie jest w stanie określić płci dziecka. W momencie, kiedy doszło do poronienia na etapie ciąży uniemożliwiającym ustalenie płci, przeprowadza się badania genetyczne w celu ustalenia płci martwego płodu. Nie jest ono jednak refundowane przez NFZ.
- Statystyki są nieubłagane: najczęściej do straty ciąży dochodzi przed 12. tygodniem ciąży. Czyli w czasie, gdy nie jest jeszcze możliwe ustalenie płci dziecka podczas USG. By to stwierdzić, należy przeprowadzić badanie genetyczne, a przecież nie zawsze jest to możliwe. Poza tym, jeśli do poronienia dochodzi w warunkach domowych, a tak dzieje się niezwykle często, to na kobiecie spoczywa zabezpieczenie materiału do badania. To jest traumatyczne zadanie i wymaganie go jest nieludzkie — mówi w rozmowie z BI Polska Katarzyna Łodygowska, prawniczka prowadząca kancelarię i blog www.matkaprawnik.pl.
Rząd szykuje zmiany
Jak dowiedział się Business Insider w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał specjalny zespół, który ma zająć się uprawnieniami rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu.
Celami zespołu są:
* wszechstronna analiza stanu prawnego dotyczącego uprawnień przysługujących rodzicom po poronieniu, martwym urodzeniu, jak i śmierci dziecka tuż po urodzeniu;
* wypracowanie rozwiązań i rekomendacji porządkujących stan prawny we wspomnianym obszarze, uwzględniając potrzebę szerokiego wsparcia rodziców doświadczających poronienia, martwego urodzenia oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu;
* analiza skutków ekonomicznych i prawnych wprowadzenia wypracowanych rozwiązań.
Polecany artykuł: