Microsoft

i

Autor: PAP/Leszek Szymański; Shutterstock

Ważna inwestycja

Tusk ogłasza inwestycje Microsoftu w Polsce. 700 mln dolarów do 2026 roku

2025-02-17 9:10

W poniedziałkowy poranek [17.02.2025] premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z Bradem Smithem, wiceprezesem Microsoftu. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa na której ogłoszone zostały szczegóły amerykańskiej inwestycji - firma zainwestuje 2,8 mld zł (700 mln dolarów) w Polsce.

Donald Tusk spotkał się z wiceprezesem Microsoftu

Zgodnie z planem wizyty po krótkiej ceremonii powitalnej o godzinie 9 doszło do spotkania między Donaldem Tuskiem, a wiceprezesem Microsoft Corporation Bradem Smithem. O 9.45 ma odbyła się konferencja prasowa, na której szef polskiego rządu i Smith przekazali szczegóły inwestycji.

- Niedawno rozmawialiśmy o inwestycjach innych firm w Polsce. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że te wiele miliardów, jakie pojawiły się na horyzoncie w Polsce, które były efektem naszych poprzednich spotkań, dzisiaj znajdują też potwierdzenie, to zainteresowanie Polską, tą konkretną inwestycją, jaką Microsoft zapowiada w Polsce. Dokładnie 700 mln dolarów, czyli 2 mld 800 mln na nasze. To jest ta inwestycja, jaką dzisiaj szefostwo Microsoftu potwierdziło, tu na Mazowszu. Jest to kontynuacja pierwszej fazy, która zakończyła się w 2023 roku - powiedział Donald Tusk.

Jak podkreśla szef rządu to inwestycja "w naszą przyszłość, nasze bezpieczeństwo, w naszych młodych, w nasze startupy, w naszych uczonych". Zapowiedziane w poniedziałek inwestycje są drugą fazą zwiększenia mocy obliczeniowe w Polsce i w tej części Europy.

- Bezpośrednie zaangażowanie w bezpieczeństwo w Polsce daje dobre perspektywy na przyszłość, wzajemne zaufanie, że możemy działać wspólnie [...] w tych trudnych czasach, gdy tak wiele dyskutuje się o nowym wymiarze geopolitycznym, o nowej polityce Waszyngtonu, bardzo ważne jest aby tego typu inwestycje potwierdzały świetne relacje Polski i Stanów Zjednoczonych - powiedział Donald Tusk.

- To duży krok dla żyjących tu ludzi. Co ta moc obliczeniowa [po zwiększeniu dop. red.] może zrobić dla ludzi? [...] Będzie wykorzystywana przede wszystkim do wzmacniania cyberbezpieczeństwa we współpracy z polskimi siłami zbrojnymi [...]. To krytyczne partnerstwo dla naszej firmy, które będzie miało kluczowe znaczenie dla całej Europy. Przyśpieszyliśmy współpracę z polskimi siłami zbrojnymi po wybuchu wojny na Ukrainie [...] Polska zawsze wspierała Microsoft. Microsoft zawsze będzie wspierał Polskę - mówił Brad Smith.

Donald Tusk zapowiedział, że z kolei w marcu odbędzie się seria spotkań z prezesami polskich start-upów i firm technologicznych.

Premier spotkał się ze Bradem Smithem w czerwcu 2024 roku, celem spotkania miało być zwalczanie dezinformacji, oraz nowe projekty technologiczne. Poruszono wtedy też kwestię Polskiej Doliny AI, oraz o atakach w cyberprzestrzeni ze strony Federacji Rosyjskiej.

Jak nieoficjalnie ustalił Business Insider, Microsoft ma ogłosić  wartą kilka miliardów złotych inwestycję w Polsce związanej z przetwarzaniem danych w chmurze. 

MON podpisze umowę z Microsoftem

Z kolei o 16:30  w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, przy ul. Banacha 2, w Sali Briefingowej (wejście dla mediów od ul. Wolnej Wszechnicy) w Warszawie, wicepremier - minister obrony narodowej Władysław Kosiniak–Kamysz oraz pełnomocnik ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, sekretarz stanu MON Cezary Tomczyk będą brali udział w uroczystości podpisania porozumienia o współpracy z firmą Microsoft.

Umowa ma dotyczyć poszerzenia obszarów wsparcia w zakresie wykorzystania technologii przełomowych w sektorze obronnym, przede wszystkim w zakresie wykorzystania modeli przetwarzania w chmurach obliczeniowych, sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych. 

Super Biznes SE Google News
Autor:
QUIZ PRL. Karnawał w Polsce Ludowej
Pytanie 1 z 15
Jak nazywał się człowiek prowadzący tańce na balach w Polsce Ludowej?
QUIZ PRL. Karnawał w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze