Bill Gates

i

Autor: JEFF PACHOUD/AFP/East News

Microsoft ostrzega: Rosjanie przeprowadzili atak na Polskę. Zagrożona infrastruktura krytyczna

2022-06-29 8:32

Wojna w sieci. Wspierani przez Rosję hakerzy zaatakowali kilka państw sprzymierzonych z Ukrainą, w tym Polskę. Wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili szereg ataków cyberszpiegostwa wymierzonych w kilka państw sprzymierzonych z Ukrainą - podano w opublikowanym w środę raporcie Microsoftu. Niestety, na liście znalazła się także Polska. Jak się chronić przed atakami cyberprzestępców?

Wojna w sieci. Cyberataki także na Polskę

"Aspekt cybernetyczny rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie wykracza poza granice tego państwa i odzwierciedla unikalny charakter cyberprzestrzeni" - zaznaczył w raporcie prezydent firmy Brad Smith. Jak podaje PAP, rosyjscy hakerzy - według ekspertów Microsoftu - zaatakowali, poza granicami Ukrainy, 128 podmiotów znajdujących się w 42 krajach. Wśród zaatakowanych państw znalazły się USA, Polska, Łotwa, Litwa, Dania, Norwegia, Finlandia oraz Szwecja. "Widzę cyberwojnę w pełnej skali. Zauważamy ataki sponsorowane przez państwa. Ofensywne siły zbrojne Federacji Rosyjskiej przygotowały cyberwojnę wobec Ukrainy. Akurat moja firma potrafiła zidentyfikować jeden z elementów ataku jeszcze przed 24 lutego i udało nam się zabezpieczyć wszystkich na całym świecie. Z czasem te ataki były bardzo precyzyjnie dedykowane, atakowano infrastrukturę krytyczną, system finansowy Ukrainy, i atakowano w konkretnych obszarach Ukrainy. Ta cyberwojna nie jest tak spektakularna i jej nie widać, ale zafunkcjonowała bardzo mocno" - mówił podczas debaty "Super Biznesu" poświęconej cyberbezpieczeństwu  Michał Jaworski, Członek Zarządu i Dyrektor Strategii Technologicznej w Microsoft.

Cyberatak - na czym może polegać?

Cyberataki to złośliwe próby uzyskania dostępu lub uszkodzenia sieci komputerowych lub komputerów. Cyberataki mogą prowadzić do utraty pieniędzy, kradzieży danych osobowych oraz utraty reputacji i bezpieczeństwa.

E-polska: wpływ pandemii na cyfryzację
Sonda
Padłeś kiedyś ofiarą oszustwa internetowego?
Listen to "Nie tylko smartfon czy komputer, żarówka też może być furtką dla hackerów" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze