Akcja telewizor

i

Autor: pixabay

Dopłaty do TV

Dopłata do telewizora i dekodera. Został miesiąc, by skorzystać

2022-12-01 14:31

W tym roku w Polsce zmienił się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dla ponad dwóch milionów osób oznaczało to, że jeśli chcą nadal odbierać telewizję naziemną, muszą kupić specjalny dekoder albo nowy telewizor. Można jednak wnioskować o dopłatę do telewizora i dekodera, jednak trzeba się spieszyć, bo czas na to jest do 31 grudnia 2022 r.

Dopłaty do telewizora i dekodera

W przypadku zakupu telewizora można dostać dopłatę w wysokości 250 zł, a w przypadku dekodera - 100 zł. Wniosek w rządowym programie dofinansowania zakupu odbiornika cyfrowego można złożyć na platformie gov.pl (formularz online) lub za pośrednictwem Poczty Polskiej (forma papierowa) - podała Cyfryzacja KPRM.

Wnioskodawca otrzymuje unikalny kod, który umożliwi realizację dofinansowania. Jak zaznaczył Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM, kod jest wysyłany na podany w formularzu adres e-mail (jeśli wniosek został złożony online) lub przekazywany przez pracownika Poczty Polskiej w postaci wydruku.

Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem można zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Obecnie w programie zarejestrowało się 1164 przedsiębiorców, co umożliwia realizacje świadczenia w 3807 punktach sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce - podkreślono w komunikacie.

Składając wniosek o dofinansowanie, świadczeniobiorca oświadcza m.in., że jego gospodarstwo domowe ze względu na trudną sytuację materialną nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu nowego sprzętu. Realizacja świadczenia przy zakupie bardzo drogich odbiorników cyfrowych, bez wyraźnego uzasadnienia (np. wynikającego z potrzeb zdrowotnych), może zostać w świetle prawa uznana za nadużycie - zaznaczono.

Jak poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM, do tej pory dofinansowanie zakupu odbiornika cyfrowego otrzymało 600 tys. osób.

W komunikacie wskazano, że rządowy program dofinansowania do zakupu telewizora i dekodera to odpowiedź na zmianę standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Aby móc odbierać sygnał w nowym standardzie należy posiadać odbiornik przystosowany do standardu DVB-T2/HEVC. Telewidzowie posiadający starszy sprzęt, a chcący nadal odbierać telewizję naziemną, muszą dokupić specjalny dekoder lub wymienić telewizor na nowszy. Głównym celem projektu jest wsparcie finansowe osób, które nie są w stanie samodzielnie ponieść tego wydatku.

Na dofinansowanie masz czas do 31 grudnia

"Pamiętaj, że do 31 grudnia 2022 roku możesz skorzystać z programu dofinansowania zakupu dekodera telewizji naziemnej lub telewizora. Jeśli planujesz zakup telewizora, możesz otrzymać dopłatę w wysokości 250zł, natomiast kupując dekoder, kwota dofinansowania wyniesie 100zł. Dowiedz się, gdzie złożyć wniosek i jak zrealizować świadczenie" - przypomina Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

Sonda
Czy odbierasz telewizją naziemną w Szczecinie?
Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze