Nowe wsparcie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

i

Autor: Pixabay.com Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – to nowe świadczenie które będzie przysługiwać na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Będzie ono wynosić tysiąc złotych przez rok, lub 500 zł przez dwa lata. Jak w przypadku 500 plus, wnioskami zajmować będzie się ZUS.

Polski Ład. Dopłata do żłobka. Kto dostanie pieniądze?

2021-12-29 13:35

Polski Ład. Dopłata do żłobka, klubiku dziecięcego lub dla dziennego opiekuna dziecka – takie rozwiązanie od nowego roku w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego proponuje rząd. Pieniądze nie trafią do rąk rodziców a bezpośrednio do placówek, które prowadzą opiekę nad dziećmi. Dopłata do żłobka od rządu to świetna wiadomość dla rodziców. Wyjaśniamy kto dostanie pieniądze i w jakiej wysokości, czyli na jakich zasadach przyznawane będzie rządowe wsparcie w postaci dopłat do żłobka, klubiku lub opiekuna dziennego pociechy.

Polski Ład. Dopłaty do żłobków

Rodziców małych dzieci czekają dopłaty do instytucji, które zajmują się opieką. Rząd dopłacać będzie zarówno do żłobków, klubików dziecięcych, jak i kosztów opiekuna dziennego dla pociechy. Ministerstwo rodziny podało już szczegółowe zasady przyznawania wsparcia. Ubiegając się o dopłaty trzeba mieć świadomość, że pieniądze trafią nie na konta rodziców, a wprost do instytucji sprawujących opiekę nad dziećmi, a dokładnie na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego instytucję opieki. Komu przysługiwać będą dopłaty do żłobka, klubiku dziecięcego lub dziennego opiekuna? Takie dofinansowanie do pobytu dziecka w instytucji opieki przeznaczone jest dla dzieci do lat 3. Możliwość tą wprowadza ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Ważne jest, że wniosek o ustalenie prawa do dofinansowania będzie można złożyć dopiero od 1 kwietnia 2022 r.

Wsparcie w postaci dopłat do żłobka otrzymają: dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie; dzieci pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym; dzieci w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca życia i po ukończeniu 36. miesiąca życia.

Sedno Sprawy - Marlena Maląg

Kwota dofinansowania to maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej jednak niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka. To znaczy, że jeśli rodzic za opiekę nad dzieckiem płaci 300 zł miesięcznie, może liczyć na dopłatę w wysokości 300 zł. Przez opłatę za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna należy rozumieć miesięczny koszt ponoszony przez rodzica za pobyt dziecka w tych instytucjach z uwzględnieniem przyznanych zniżek.

CZYTAJ TEŻ: Skarbówka oddaje Polakom pieniądze!

Należy zapamiętać, że do opłaty nie wlicza się kosztów wyżywienia dzieci.

Sonda
Pobierasz pieniądze ze świadczeń 500 plus i "Dobry start"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze