gaz

i

Autor: Marcin Smulczyński/SUPER EXPRESS W poniedziałek gaz w Europie drożeje

Dostaniesz wyższy rachunek za gaz, ale nie musisz płacić! Pilnuj terminów!

2022-02-23 13:14

Ceny gazu przeraziły wiele instytucji, ale mamy dobrą wiadomość: można płacić niższe rachunki. Trzeba tylko złożyć odpowiedni wniosek i pośpieszyć się, bo czasu jest coraz mniej.

Dobra wiadomość dla wielu instytucji. Zabójczo wysokie rachunki za gaz mogą was ominąć. Wszystko dzięki ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych, która weszła w życie 29 stycznia 2022 roku. Skorzystać z niej mogą między innymi spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i żłobki oraz inni społecznie wrażliwi odbiorcy. Zegar jednak nieubłaganie tyka!

Chociaż zgodnie z ustawą wspólnoty i spółdzielnie z ochrony skorzystają automatycznie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r., to w wielu wypadkach trzeba złożyć stosowne oświadczenie. Taki dokument powinien zawierać deklarację, jaka część gazu jest używana przez gospodarstwa domowe, a jaka w innych celach.

Czas na złożenie deklaracji zależy od dostawcy. Np. w przypadku umów z PGNiG Obrót Detaliczny termin wynosi 45 dni od dnia wejścia w życie ustawy i upływa 15 marca 2022 roku. Złożenie wniosku w wyznaczonym terminie pozwoli na uzyskanie ochrony taryfowej w rozliczeniach od 1 stycznia. Spóźnialscy nie zostaną odesłani z kwitkiem, ale okres ochrony rozpocznie się od dnia po złożeniu oświadczenia. W przypadku nowych klientów, dokumenty najlepiej złożyć przed zawarciem umowy.

W wielu przypadkach najprościej i najbezpieczniej oświadczenia można złożyć przez internet. Np. klienci PGNiG formularz znajdą pod tym adresem.

Dostali gigantyczną podwyżkę ceny gazu na święta. Wielopokoleniowa piekarnia na Pradze upada!

O tym, że sprawa jest poważna przekonała się Fundacja Happy Kids z Łodzi. Organizacja opiekuje się ponad setką dzieci z rodzinnych domów dziecka. Na początku roku pracownicy przeżyli szok, kiedy w skrzynce znaleźli rachunki za gaz na kwotę 93 447 złotych za grudzień 2021 r. i styczeń 2022 r. Dla porównania, w poprzednim roku, za ten sam okres, do zapłaty było 26 053,16 złotych, czyli o ponad 67 tysięcy złotych mniej.

Co na to usługodawca?

- W pełni rozumiemy niezadowolenie Fundacji Happy Kids. Faktycznie, cena paliwa gazowego, które PGNiG Obrót Detaliczny kupuje na Towarowej Giełdzie Energii notuje od wielu miesięcy historyczne rekordy - przyznaje Rafał Pazura, rzecznik prasowy PGNiG Obrót Detaliczny i przypomina o ochronie taryfowej.

Właśnie dzięki opisanemu wyżej oświadczeniu odbiorcy wrażliwi, tacy jak fundacja Happy Kids, mogą skorzystać z niższych cen gazu w rozliczeniach. Jak tłumaczy PGNiG, przed przyjęciem ustawy nie było możliwości innego rozliczania fundacji Happy Kids, która podobnie jak inni klienci instytucjonalni, korzystała z cennika kształtowanego w oparciu o bieżącą sytuację rynkową, w tym o notowania gazu na Towarowej Giełdzie Energii, które osiągały ekstremalnie wysokie poziomy.

- W piśmie z 19 stycznia br. poinformowaliśmy Fundację o pracach nad Ustawą, a następnie telefonicznie przekazaliśmy informację, że można już z tej ochrony skorzystać. Fundacja 15 lutego br. złożyła wymagane oświadczenie, które zostało przez nas pozytywnie zweryfikowane. To oznacza albo zwrot nadpłaconej kwoty za rachunek lub zaliczenie jej jako nadpłatę na kolejny miesiąc. Zachęcamy wszystkich uprawnionych odbiorców wrażliwych do jak najszybszego składania odpowiednich oświadczeń - dodaje Pazura.

Jak się dowiedzieliśmy, do tej pory PGNiG otrzymała ponad 20 tysięcy oświadczeń on-line o objęcie ochroną taryfową.

Sonda
Kto ponosi odpowiedzialność za wysokie podwyżki cen energii i gazu?
Najnowsze