ORLEN

i

Autor: Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Orlen

Dr Balcerowski: Orlen nie ma nadmiarowych zysków

2023-05-25 16:35

Grupa Orlen ogłosiła wyniki za pierwsze trzy miesiące 2023 r. To pierwszy kwartał, w którym wyniki obejmują połączone Orlen, Lotos i PGNiG. Koncern odonotował przychody na poziomie 110,3 mld zł i 9,2 mld zł zysku. Wiceprezes Instytutu Staszica dr Piotr Balcerowski zwraca uwagę, że sukcesywnie spada zysk z segmentu detalicznego, czyli ze sprzedaży na stacjach. – Orlen nie zarabia na polskich kierowcach: w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku, a zatem przed fuzją, spółka zarobiła 350 mln zł mniej w segmencie sprzedaży detalicznej – wskazuje ekspert. Jedna trzecia przychodów Grupy Orlen pochodzi z działalności na rynkach zagranicznych.

Dr Balcerowski zauważa, że mimo fuzji i mimo wojny w Ukrainie nie zmieniła się struktura zysków Orlenu.

- Utrzymują się one na poziomie około 8 procent przychodów. To poziom jeszcze sprzed wojny, podobny był w pierwszym kwartale 2021 roku. W tym kontekście teorie o „nadmiarowych zysków” polskiego giganta nie znajdują uzasadnienia – podkreśla wiceprezes Instytutu Staszica.

Piotr Balcerowski wskazuje, że zyski są przeznaczane na ważne dla kraju i polskiej gospodarki inwestycje, przede wszystkim w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. W bieżącym roku Orlen ma przeznaczyć rekordową kwotę 36 mld zł na projekty wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe Polski.

- To projekty z zakresu energetyki odnawialnej – fotowoltaiki, morskich farm wiatrowych, energetyki gazowej, ale i „małego atomu”. Jeśli ktoś pyta się, po co była fuzja trzech grup, to jest to najlepsza odpowiedź na tak postawione pytanie: właśnie po to, by zmianę polskiej energetyki realizowały polskie firmy – mówi ekspert.

Zdaniem dr Balcerowskiego fakt, że Orlen wypracowuje obecnie stabilne przychody, to także element skutecznej walki z szarą strefą, która wcześniej zabierała zyski legalnie działającym firmom. Jak wskazuje, w latach 2015-2022 sprzedaż diesla na stacjach Orlenu wzrosła o jedną czwartą, a benzyny – o połowę.

- Eliminacja mafii paliwowych to także większe przychody podatkowe dla budżetu państwa. W pierwszym kwartale br. Grupa Orlen odprowadziła 16,5 mld zł podatków, o 8 mld zł więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W całym roku 2022 było to 39 mld zł, czyli dwa razy więcej, niż w roku 2014. Podatki płacone przez koncern odgrywają też ważną rolę w budżetach jednostek samorządu terytorialnego. Płatności od PKN Orlen otrzymuje co druga gmina w Polsce. W ciągu ostatnich ośmiu lat koncern odprowadził ok. 2,6 mld zł lokalnych podatków i opłat, a to znacząco ułatwiło finansowanie m.in. budowy dróg, placów zabaw, czy remontów szkół i świetlic – wylicza dr Balcerowski.

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Sonda
Czy połączenie Orlenu i PGNiG to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze