frank szwajcarski

i

Autor: SHUTTERSTOCK frank szwajcarski

Raty kredytów

Dramat frankowiczów! Zapłacą najwyższą ratę w historii!

2023-03-24 13:59

"Jeśli obecny kurs franka się utrzyma, niektórzy posiadacze takich kredytów zapłacą najwyższą ratę w historii" - podaje Interia.pl. Portal odniósł się do decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego, który podniósł stopy procentowe o 0,50 pkt proc. z 1 proc. na 1,50 proc.

- Jeśli kurs franka utrzyma się na poziomie zbliżonym do obecnego (4,7 zł), to rata, jaką będą płacić po aktualizacji, czyli mniej więcej za 3 miesiące, gdy SARON 3M w pełni będzie już uwzględniał dzisiejszą podwyżkę, będzie najwyższa w historii - mówi w rozmowie z Interia.pl Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. Jak wylicza w przypadku kredytu we frankach udzielonego w styczniu 2008 r. na 30 lat, na 300 tys. zł z marżą 1,4 proc., rata kredytu wyniesie 2469 zł. 

Bank centralny Szwajcarii zaczął zacieśnienie monetarne w czerwcu 2022 r., podnosząc wtedy pierwszy raz od 15 lat stopy procentowe z -0,75 na -0,25 proc. Od tego czasu główna stopa procentowa wzrosła o 2,25 pkt proc.

Według Interii, rośnie udział niespłacanych kredytów mieszkaniowych - głównie walutowych. Za danych Biura Informacji Kredytowej, do których dotarł portal wynika, że może to być związane ze wstrzymywaniem się klientów ze spłatą zobowiązań do czasu rozstrzygnięć prawnych. Jednocześnie posiadacze kredytów walutowych nie mają prawa do wakacji kredytowych, bo rząd ich z tej pomocy wykluczył. 

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze