autogaz, LPG, tankowanie samochodu

i

Autor: Shutterstock Tankowanie samochodu

Drastyczne podwyżki LPG na stacjach. Co się dzieje?

2021-09-02 11:39

Ceny LPG idą drastycznie w górę, sięgając rekordowych szczytów. Jak podają eksperci z e-petrol, aktualna średnia cena autogazu jest najwyższa w tym roku. Co więcej, nie można wykluczyć kolejnych wzrostów i niedługo "trójka" z przodu w cenie gazu przestanie dziwić. Powodem takiej sytuacji jest osłabienie podaży, przy nieustannie wysokim popycie na paliwo. Na wysokie ceny przekładają się m.in. sankcje na Białoruś, czy pożar gazociągu Gazpromu na Syberii. To ograniczyło działanie dwóch największych dostawców LPG do Polski.

Ceny LPG wspięły się na rekordowe szczyty

Eksperci i analitycy e-petrol.pl wskazują, że w minionym tygodniu LPG podrożało aż o 8 groszy. Obecnie średnia cena wynosi 2,77 zł za litr. Najdroższy jest w Małopolsce, bo przeciętnie kierowcy płacą 2,80 zł/litr. Od początku roku ceny autogazu wzrosły o ponad 60 proc. Choć eksperci jeszcze tego nie potwierdzają, to nie można wykluczyć, że cenniki na stacjach zaczną wskazywać nawet 3 zł/litr. Popyt na paliwo jest wciąż wysoki, a możliwości realizacji dostaw znacznie ograniczone. 

ZOBACZ: Nord Stream 2 prawie gotowy. Wielkie zmiany w cenach gazu

Gaz grzewczy jako napędowy LPG. KAS i CBŚP rozbiły gang handlujący gazem

Obecnie 87 proc. gazu LPG jest importowanego do Polski z Białorusi i Rosji. Analitycy e-petrol wskazują, że sankcje nałożone na Białoruś przez UE w czerwcu, odbiły się na cenach LPG w Polsce. Poważnym problemem był także pożar w fabryce Gazpromu na Syberii, który zmniejszył możliwości dostaw gazociągu Jamał-Europa.

Ceny paliw w kraju i poszczególnych regionach

Jak wynika  zdanych e-petrol, ceny benzyny Pb98 od miesiąca ustabilizowały się na wysokim pułapie. Średnio za litr trzeba zapłacić 5,99 zł. Wzrostów nie odnotowano także w cenach benzyny 95-oktanowej. Od dwóch tygodni średnia cena utrzymuje się na poziomie 5,73 zł. Powody do narzekania mogą mieć natomiast właściciele samochodów z silnikami diesla, bo cena wzrosła o 2 grosze do 5,44 zł za litr. 

Najniższe ceny paliw są w Wielkopolsce. Benzyna 95 kosztuje średnio 5,65 zł/litr, 98 5,89 zł/litr, ropa 5,38 zł za litr. Natomiast LPG zatankujemy najtaniej na Podlasiu, w średniej cenie 2,72 zł/litr.

Sonda
Jakie paliwo najczęściej tankujesz?

Analitycy e-petrol wskazują, że benzyna 95 jest najdroższa w woj. mazowieckim, opolskim i podlaskim. Średnie ceny są na poziomie 5,75 zł. Również na Podlasiu najdroższa jest benzyna Pb98, bo średnia cena przekroczyła już 6 zł, a dokładnie wynosi 6,06 zł. Diesel najdroższy jest na Mazowszu, średnio 5,56 zł/litr. Natomiast najdroższe LPG zatankujemy w Małopolsce, przeciętnie 2,80 zł/litr.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze