Budowa Nord Stream 2 to gra w rosyjską ruletkę

i

Autor: East News Jens Høvsgaard o drugiej nitce ropociągu

Nord Stream 2 prawie gotowy. Wielkie zmiany w cenach gazu

2021-08-20 11:45

Nord Stream 2, czyli gazociąg łączący Niemcy i Rosję jest już prawie gotowy. Inwestycja została zrealizowana w 99 procentach i planowane zakończenie budowy wypada na 23 sierpnia. Jak podaje agencja Reuters oraz Deutsche Welle, komunikat o zbliżającym się finale prac wywołał spore zamieszanie na europejskim rynku. Ceny gazu odnotowały znaczny spadek, choć to jeszcze nie koniec problemów, jakie mogą czekać niemiecko-rosyjski projekt. Gazociąg musi przejść jeszcze certyfikację techniczną, a na drodze wciąż stoją sankcje nałożone przez USA wobec Rosji.

Nord Stream 2 lada chwila będzie ukończony, ceny gazu już spadły

Zakończenie budowy Nord Stream 2 wypada w wyjątkowo niefortunnym terminie, bo w rocznicę paktu Ribbentro-Mołotow. Choć sama spółka nie chciała podać terminu zakończenia budowy, to o 23 sierpnia pisze Reuters i Deutsche Welle. Również prezes Nord Stream 2 AG Matthias Warnig podał, że do końca sierpnia budowa powinna zostać sfinalizowana. 

ZOBACZ: Polska odpowiada na Nord Stream 2! Na Bałtyk wypłynął specjalny statek do układania gazociągu Baltic Pipe

Putin opływa w luksusy w swoim pałacu. Ma teatr, kasyno i scenę do striptizu. Komentarz Adama Federa

Termin zbiega się również z oczekiwaniami Gazpromu, który chce jeszcze w tym roku dostarczyć 5,6 mld metrów sześciennych gazu. Jak wyliczył "Kommiersant" pierwsza nitka pozwala na przesłanie ok. 78 mln metrów sześciennych gazu na dobę. Jej budowę ukończono w czerwcu, ale nie jest jeszcze gotowa do działania.

Aby uruchomić pierwszą nitkę gazociągu, trzeba dokonać certyfikacji technicznej i napełnić rurę gazem. Utrudniają to jednak sankcje, które USA wciąż obowiązuję na rosyjskie przedsiębiorstwa. Jednak 28 lipca spółka Nord Stream 2 AG podała informację, że projekt jest gotowy w 99 procentach. Rosyjskie media ustaliły, że prace mają się zakończyć w przeciągu trzech-czterech tygodni. Niedługo potem ceny gaz zaczęły pikować w dół.

Ceny gazu spadły przez Nord Stream 2? Ekspert ma na ten temat inne zdanie

Na portalu Biznesalert.pl, redaktor naczelny Wojciech Jakóbik opublikował analizę, w której poddaje w wątpliwość doniesienia o spadkach cen gazu z powodu wieści o ukończeniu Nord Stream 2. Jak zaznacza, ukończenie rurociągu 23 sierpnia nie jest takie pewne, bo prace mogą przedłużyć się nawet do września. Jego zdaniem obecna narracja jest próbą przekonania Europy do swojego projektu, szantażując ją wysokimi cenami gazu.

Jak twierdzi Wojciech Jakóbika, gazociąg z czasem podniesie ceny gazy w Europie Środkowo-Wschodniej. Na portalu biznesalert.pl czytamy, że ceny gazu spadają systematycznie od początku sierpnia i jest to proces niezależny od Nord Stream 2. Jak zaznacza ekspert, obniżki to odpowiedź na wzrost zakażeń koronawirusem w Chinach oraz katastrofami naturalnymi.

Sonda
Czy Nord Stream 2 zaszkodzi interesom Europy?

Przed wpływami Nord Stream 2 Europejscy eksperci przestrzegają od dłuższego czasu. Wielu z nich obawia się wzrostu wpływów Rosji w Europie, która będzie jeszcze bardziej zależna od rosyjskich dostaw gazu. Dlatego też spore oburzenie wywołało odstąpienie od sankcji wobec Niemiec przez prezydenta USA Joe Bidena. Sankcje jednak wciąż obowiązują względem rosyjskich statków i przedsiębiorstw.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze