Rachunki za wodę

i

Autor: Tomasz Golla

Rachunki drożeją! Czynsz, prąd, gaz. To cała pensja lub emerytura!

2021-07-23 5:20

Ile kosztuje mieszkanie? Jakie opłaty za czynsz czy prąd? To podstawowe pytanie, jakie zadają sobie Polacy, zarówno ci którzy dopiero chcą iść "na swoje", jak i emeryci i renciści, dla których każda złotówka jest na wagę złota. Prawda jest taka, że dla wielu opłaty za mieszkanie pochłaniają lwią część, jeśli nie całą wypłatę bądź emeryturę. Oto prawda o rachunkach za mieszkanie w Polsce.

Jak żyją Polacy?

Postępująca inflacja sprawia, że drożyzna atakuje wszystko w tym opłaty Polaków za mieszkanie. Nieważne, czy mieszkamy na swoim czy wynajmujemy, jest coraz drożej. Opłaty za śmieci, opłaty za gaz, prąd, media - wszystko kosztuje coraz więcej. Najgorzej mają osoby, które nie posiadają własnego mieszkania - dla nich opłaty potrafią pożreć całą wypłatę, nie wspominając o emeryturze. Średnie ceny? Za mieszkanie w Warszawie to ok. 2000 złotych samych opłat najmu. Do tego dochodzą rachunki za prąd, wodę czy gaz i wywóz śmieci. Łącznie nawet 2500 złotych dla osoby mieszkającej samotnie. W przypadku rodzin wielodzietnych ceny znacząco wzrosną - nie tylko za odpady, ale i sam wynajem. Trzypokojowe mieszkanie to koszt samego najmu w wysokości nawet 3500 złotych.

ZOBACZ: Oto pałac Arcybiskupa Głodzia. Król emerytów skrywa miliony!

Mniej o ok. 500 złotych zapłacą osoby wynajmujące mieszkanie we Wrocławiu, o 300 złotych w Krakowie czy 400 złotych w Gdańsku. Względnie tani do wynajmu okaże się Lublin (za wszystko średnio 1800 złotych) lub Katowice (1700 złotych). Wciąż są to jednak ceny zaporowe dla osób otrzymujących minimalne wynagrodzenie czy nawet średnią emeryturę (ok. 2500 złotych).

SPRAWDŹ: Dramat Gesslera. To koniec jego restauracji?

Osoby, które żyją na swoim mają lżej, ale wciąż czynsz to spora suma. Zależna jest oczywiście od spółdzielni, a te dyktują ceny według własnego widzi mi się. Jak informuje portal KB.pl, czynsz w Polsce wynosi średnio od 300 do 600 złotych. Za prąd rodziny płacą nawet 250 złotych, gaz to kolejne 100 złotych, a wywóz śmieci kosztuje nawet 10 złotych za osobę.

Sonda
Czy uważasz, że w Polsce można przeżyć za minimalną krajową emeryturę?
4000 zł grzywny za jazdę z prędkością 236 km/h
Najnowsze