500 plus z wyrównaniem. Kto w sierpniu dostanie wyższe świadczenie?

i

Autor: PhotoMIX-Company/CC0/pixabay.com Dzieci będą dopłacać do emerytur rodziców?! NOWY pomysł rządzących mocno zaskakuje!

Ruszyły wypłaty pieniędzy dla dzieci. Komu ZUS przeleje pieniądze?

2021-07-22 12:07

W ramach programu Dobry start, znanym też jako 300 plus, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał już około 30 milionów złotych. Jak podała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska, pieniądze te trafią do około 100 tysięcy dzieci. W tym roku zmieniły się zasady dotyczące składania wniosków o 300 plus - można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną.

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu Dobry start. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zwróciła uwagę, że rodzice i opiekunowie doskonale radzą sobie ze składaniem wniosków online i program Dobry start jest tego przykładem. - Ci, którzy już to zrobili, powinni w najbliższym czasie sprawdzać stan konta – Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa sprawnie i wypłaca już świadczenia. W wielu przypadkach pozwoli to na pokrycie kosztów wyprawki szkolnej jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. To ważne wsparcie i spokojna głowa rodziców – podkreśliła Maląg. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że Zakład przelał już 30 mln zł w ramach programu "Dobry start". - Środki te obejmują ok. 100 tys. dzieci – wskazała.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Zapewniła, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych bardzo dobrze radzi sobie z nowym zadaniem. - Maksymalnie zautomatyzowaliśmy obsługę wniosków w ramach programu. Dzięki temu obecnie pracuje przy nim niewielka liczba pracowników ZUS. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku postępowań wyjaśniających, potrzebne będą dodatkowe ręce do pracy. To będzie jednak nieduża skala, bowiem składanie wniosków drogą elektroniczną pozwala uniknąć wielu błędów, które przydarzały się w poprzednich latach – podkreśliła prof. Uścińska.

- Ponadto przejęcie przez ZUS obsługi tego programu to ogromne oszczędności dla państwa. Koszty zmniejszyły się diametralnie. Dzięki temu w najbliższych latach uda się zaoszczędzić setki milionów złotych – dodała szefowa ZUS.

Sonda
Czy osoby niepełnoletnie powinny być szczepione przeciw COVID-19?

Wnioski o wsparcie można składać do 30 listopada 2021 r. Świadczenie z programu przysługuje w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu).

Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia czy decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Restauratorzy nie muszą płacić kar za łamanie obostrzeń! Ważna decyzja

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze