![Super Biznes SE Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-b2RH-YnJp-Mda6_super-biznes-se-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Koszty rosną szybciej niż ceny pakietów
"Na nadchodzące podwyżki mają wpływ rosnące koszty dostawców usług medycznych – począwszy od wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek, a więc deficytowych dziś na rynku grup zawodowych, po rosnące opłaty za media, konieczne inwestycje w sprzęt i technologie, usługi podwykonawców" - wyjaśnia "Rz".
Gazeta informuje, że według danych firmy Medicover pacjenci nie tylko zgłaszają się dziś do lekarzy częściej, ale też mają większe potrzeby zdrowotne niż kiedyś, co może wynikać zarówno ze starzenia się społeczeństwa i rozwoju chorób cywilizacyjnych, jak i zwiększonego zapotrzebowania na zaawansowane badania diagnostyczne.
"Branża medyczna podkreśla też, że koszty rosną szybciej niż ceny pakietów. Z kolei pacjenci oczekują lepszej oferty przy zachowaniu dotychczasowych cen. Obie strony zatem są sfrustrowane status quo" - czytamy w "Rz".
Jak zaznacza, w Polsce nie przybywa firm, które tworzyłyby nowe pakiety medyczne, z kolei rynkowi potentaci – Lux Med, Medicover i Enel-Med – intensywnie konsolidują rynek, wchodząc do kolejnych miast i przejmując mniejsze prywatne sieci przychodni, poradnie specjalistyczne, a nawet szpitale. Mają więc coraz silniejszą pozycję w negocjacjach, którą wzmacnia też ich silna marka.
"Większość pracodawców nie szuka lepszych cenowo ofert, gdyż (także ze względów wizerunkowych) wolą, by ich dostawcą benefitów była firma z rozpoznawalną marką. Taką, która może być atutem w ofertach pracy kierowanych dziś nie tylko do specjalistów czy menedżerów, ale również do pracowników fizycznych" - pisze "Rz".