Ceny paliw szybują w górę

i

Autor: pixabay

Droższe paliwo na Wielkanoc. Ceny coraz bliżej do 6 zł. Ceny paliw na święta

2021-04-02 13:10

W tym roku Święta Wielkanocne na stacjach paliw będą dużo droższe niż przed rokiem - wskazuje w czwartek, 1 kwietnia, BM Reflex. Jak podaje, za benzynę Pb95 zapłacimy 27 proc. więcej niż przed ubiegłorocznymi świętami. Diesel zdrożał o 23 proc., autogaz zaś o 41 proc.

Ceny na stacjach benzynowych poszybowały w górę. - W ostatnich dniach byliśmy świadkami, nie bójmy się tego słowa, drastycznych zwyżek w cenach detalicznych - oceniają analitycy portalu E-Petrol. To efekt huśtawki nastrojów na rynku międzynarodowym. Przyczyniła się do niej m.in. blokada Kanału Sueskiego, która utrudniła transport surowców i całą logistykę związaną z branżą przemysłową. Eksperci z portalu E-Petrol przewidują, że w okresie świąt Wielkiej Nocy możemy spodziewać się nieznacznych obniżek cen na stacjach benzynowych.

Marek Zuber: Przed nami ciągły wzrost cen i opłat [Super Raport]

Prognozowana cena paliw w okolicy Wielkanocy:

  • Pb98: 5,43-5,54 zł/l
  • Pb95: 5,11-5,22 zł/l
  • ON: 5,10-5,21 zł/l
  • LPG: 2,56 i 2,62 zł/l

Prognozowanym cenom daleko jednak do stanu sprzed roku, kiedy do Polski dotarł wirus SARS-CoV-2. Wówczas lockdown spowodował, że benzyna kosztowała poniżej czterech złotych za litr, a gaz zdecydowanie mniej niż dwa złote. Nastroje studzą analitycy portalu BM Reflex, którzy przyznają, że wzrost cen rzeczywiście wyhamował, ale obniżka prędko nie nadejdzie.

Spis Powszechny. Jak wziąć udział w loterii. Nagrody. Zasady

Zdaniem ekspertów z BM Reflex ceny nie spadną z powodu lockdownu w Polsce i ograniczenia mobilności. - Obniżki cen na stajach nie mają sensu w sytuacji, kiedy spadek konsumpcji wynika z innych czynników niż cenowych - argumentują. - Benzyna 95 jest o 92 grosze na litrze droższa niż przed rokiem. Litr oleju napędowego podrożał już o 81 groszy w skali roku - dodają.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze