Unia Europejska uruchamia opcję atomową wobec Polski

i

Autor: brak danych Unia Europejska uruchamia "opcję atomową" wobec Polski

Drożyzna w Polsce. Ceny rosną najszybciej w Unii Europejskiej

2021-02-24 13:43

Szokujące dane Eurostatu. Unijny odpowiednik polskiego Głównego Urzędu Statystycznego podał, że ceny w Polsce w styczniu wzrosły o 3,6 procent, najwięcej w całej Unii Europejskiej. Na niechlubnym podium znalazły się również Czechy i Węgry.

Drożyzna w Polsce

Inflacja w Polsce była w styczniu 2021 r. była najwyższa w Unii Europejskiej. Zdaniem specjalistów to dopiero początek wzrostów cen produktów i usług - i to nie tylko w Polsce. Jak podaje Eurostat, ceny liczone według wskaźnika HICPR w Polsce w styczniu urosły 3,6 proc. w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku. Z kolei w stosunku do grudnia ceny wzrosły o 0,9 proc. Na drugim miejscu w zestawieniu Eurostatu znalazły się Węgry, gdzie ceny wzrosły o 2,9 proc. w stosunku do stycznia 2020 roku. Podium zamykają Czechy ze wzrostem o 2,2 proc.  

Waloryzacja 500 plus w 2022 roku! Znamy kwotę nowego 500 plus!

Sonda
Czy Twoim zdaniem obecnie w sklepach jest drogo czy tanio?

W przypadku całej Unii Europejskiej inflacja wyniosła 1,2 procent w styczniu, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 0,3 procent. Rok wcześniej wzrost cen osiągnął poziom 1,7 procent.

Dlaczego ceny w Polsce tak drastycznie rosną? Z powodów niezależnych od nas - jak np. wzrost ceny ropy naftowej, który przekłada się wzrosty cen paliw i tym samym wyższe koszty transportu produktów. Z kolei w skali kraju od stycznia weszły w życie nowe podatki jak np. opłata mocowa, podatek cukrowy, tzw. opłata od małpek czy podatek od sprzedaży detalicznej oraz podwyższona została płaca minimalna. 

Eurostat podał, że największy spadek cen zanotowano w Grecji o -2,4 procent, Słowenii o -0,9 procent i na Cyprze o -0,8 procent. Z drugiej strony największy wzrost odnotowano w Polsce o 3,6 procent, na Węgrzech o 2,9 procent i w Czechach o 2,2 procent. Z danych Eurostatu wynika, że w porównaniu z grudniem inflacja obniżyła się w 3 krajach członkowskich i wzrosła w 18.

Bardzo trudne czasy dla artystów
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze