Drożyzna w Polsce
Inflacja w Polsce była w styczniu 2021 r. była najwyższa w Unii Europejskiej. Zdaniem specjalistów to dopiero początek wzrostów cen produktów i usług - i to nie tylko w Polsce. Jak podaje Eurostat, ceny liczone według wskaźnika HICPR w Polsce w styczniu urosły 3,6 proc. w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku. Z kolei w stosunku do grudnia ceny wzrosły o 0,9 proc. Na drugim miejscu w zestawieniu Eurostatu znalazły się Węgry, gdzie ceny wzrosły o 2,9 proc. w stosunku do stycznia 2020 roku. Podium zamykają Czechy ze wzrostem o 2,2 proc.
Waloryzacja 500 plus w 2022 roku! Znamy kwotę nowego 500 plus!
W przypadku całej Unii Europejskiej inflacja wyniosła 1,2 procent w styczniu, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 0,3 procent. Rok wcześniej wzrost cen osiągnął poziom 1,7 procent.
Dlaczego ceny w Polsce tak drastycznie rosną? Z powodów niezależnych od nas - jak np. wzrost ceny ropy naftowej, który przekłada się wzrosty cen paliw i tym samym wyższe koszty transportu produktów. Z kolei w skali kraju od stycznia weszły w życie nowe podatki jak np. opłata mocowa, podatek cukrowy, tzw. opłata od małpek czy podatek od sprzedaży detalicznej oraz podwyższona została płaca minimalna.
Eurostat podał, że największy spadek cen zanotowano w Grecji o -2,4 procent, Słowenii o -0,9 procent i na Cyprze o -0,8 procent. Z drugiej strony największy wzrost odnotowano w Polsce o 3,6 procent, na Węgrzech o 2,9 procent i w Czechach o 2,2 procent. Z danych Eurostatu wynika, że w porównaniu z grudniem inflacja obniżyła się w 3 krajach członkowskich i wzrosła w 18.