Węgiel samorządy

i

Autor: Węglokoks Samorządy będą sprzedawać węgiel

Węgiel w Polsce

Dystrybucja węgla przez samorządy. Prezydent: jak najszybciej podpiszę ustawę

2022-11-01 12:14

Andrzej Duda zapewnił we wtorek dziennikarzy, że podpisze ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy „jak najszybciej”. „Dosłownie w najbliższych godzinach, bo to jest kwestia powrotu do pracy biurowej w Warszawie” - wskazał prezydent.

Dystrybucja węgla przez samorządy

„Dzisiaj jest akurat dzień świąteczny, ale proszę być spokojnym. Oczywiście zdaję sobie sprawę z pilności tej sprawy, absolutnie wszystkie terminy będą zachowane – jak najszybciej” - powiedział Duda dziennikarzom w Krakowie. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy. Mają one m.in. ułatwić samorządom preferencyjną sprzedaż węgla oraz rozstrzygają problem jego zakupu przez gospodarstwa domowe znajdujące się pod jednym adresem w odrębnych lokalach. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena ta nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego.

Według przyjętych przepisów spółki komunalne i gminy które zdecydują się na sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie będą zwolnione z podatku akcyzowego od dokonywanych przez siebie transakcji. W uzasadnieniu projektu wskazano że z zakupu taniego węgla może skorzystać od 3,6 mln do 3,84 mln gospodarstw domowych, które mogą kupić ok. 5 mln ton. Koszt wprowadzenia przyjętych przepisów ma wynieść ok. 4 mld zł netto, środki na sfinansowanie sprzedaży taniego węgla od gmin mają pochodzić  z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Sonda
Kupiłaś/eś węgiel na zimę?
Forum w Karpaczu 2022: Piotr Najbuk
Najnowsze