PSYCHOTEST. Jaką pizzą jesteś? Pepperoni, Margarita, a może Hawajska?

i

Autor: Pexels

Ceny pizzy

Dzień Pizzy 2023. Inflacja pożera pizzę błyskawicznie. Tak drożeje pizza

2023-02-09 12:10

Dziś międzynarodowy dzień pizzy. Z tej okazji statystycy Eurostatu przyjrzeli się jej cenom. Wnioski, do których doszli nie napawają optymizmem. I choć miłośnicy pizzy w Polsce mają powody do narzekań, to jak wskazuje portal bankier.pl ich portfele nie cierpią tak bardzo, jak mieszkańców kilku innych państw Unii Europejskiej.

Rosnące ceny pizzy

Jeszcze na początku 2022 r. pizza drożała w UE w akceptowalnym, nieco ponad 2-proc. tempie w skali roku. Jednak w kolejnych miesiącach dynamika cen gwałtownie przyspieszyła. W grudniu za pizzę płacono już niemal 16 proc. więcej niż rok wcześniej. W Polsce wzrost cen przekroczył on 19 proc. Mieszkańcy Luksemburga i Włoch są lepszej sytuacji. Tam ceny skoczyły o ok. 10 proc. Co innego na Węgrzech, gdzie ceny wzrosły prawie o połowę. Blisko 40 proc. więcej niż rok wcześniej płacić muszą miłośnicy pizzy z Litwy i Bułgarii.

Jak podaje portal bankier.pl powołując się na wyniki danych Eurostat w ponad połowie państw Unii Europejskiej pizza drożała wolniej niż szeroka kategoria żywność. W Estonii za włoską potrawę płacono o niespełna 19 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast ceny żywności poszybowały w tym okresie o przeszło 30 proc. Tymczasem w Bułgarii pizza drożała zdecydowanie szybciej (o 37,2 proc.) niż szeroka kategoria, do której należy (27 proc.). W Polsce dynamiki wzrostu cen były zbliżone - wyniosły 19,1 proc. w przypadku pizzy i 21,2 proc. w przypadku żywności.

Sonda
Jak często jesz fastfoody? Pizza, hamburgery, frytki?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze