Dziś można badać pacjenta na odległość - prof. Henryk Skarżyński dla Akademii Zarządzania i Rozwoju

i

Autor: AZiR

Dziś można badać pacjenta na odległość - prof. Henryk Skarżyński dla Akademii Zarządzania i Rozwoju

Materiał Partnerski 2020-12-14 0:00

– Kiedyś, żeby zdiagnozować chorobę, musieliśmy np. wysłuchać jakieś szmery w płucach. Dzisiaj mamy nowoczesne tomografie komputerowe, rezonans magnetyczny. Dzięki temu dostajemy gotowy wynik, prawie że na dłoni – mówi prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, dyr. Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, w wykładzie dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju.

– Jeżeli zajmujemy się np. medycyną interwencyjną, niezbędne są nam pewne umiejętności manualne – wyjaśnia prof. Skarżyński. Ale jak dodaje, każdy lekarz w ramach jednej specjalności może zajmować się różnymi aspektami procesu leczenia – otolaryngolog może być np. chirurgiem operującym uszy czy nos, lekarzem zajmującym się zachowawczym leczeniem zapalenia gardła lub alergologiem leczącym uczulenia. – To pokazuje, że dziś trzeba mieć różne predyspozycje nawet w ramach jednej specjalności, nie mówiąc już o różnych specjalnościach – podkreśla.

Według prof. Skarżyńskiego, w dzisiejszej medycynie liczy się również umiejętność wykorzystania tego, co daje współczesny rozwój i nowe technologie. – Takim przykładem jest telemedycyna. Dziś można badać pacjenta samemu, na odległość – zaznacza Skarżyński. Jak wyjaśnia, telemedycyna nie ma jednak nic wspólnego z teleporadami, które pacjentom kojarzą się przede wszystkim z niezbyt pomocną rozmową telefoniczną. – Są urządzenia, które pozwalają zajrzeć do ucha, do krtani, do nosa i obejrzeć je w dużym powiększeniu – znacznie lepiej, niż gdybyśmy mieli pacjenta przed sobą, a nie mieli tych urządzeń – tłumaczy.

Jakie możliwości oferuje współczesna medycyna? Więcej w wykładzie prof. Henryka Skarżyńskiego, udzielonym Akademii Zarządzania i Rozwoju:

Akademia Zarządzania i Rozwoju, dostępna pod adresem azir.edu.pl, to innowacyjna platforma łącząca świat nauki ze światem praktyków. Misją AZiR jest wspieranie procesu edukacji i rozszerzanie go o praktyczne wskazówki oraz doświadczenia liderów biznesu i ekspertów. Na platformie znani menedżerowie, naukowcy i osoby będące autorytetami w różnych dziedzinach dzielą się swoimi przemyśleniami, radami i wskazówkami z osobami rozpoczynającymi karierę zawodową lub zastanawiającymi się nad wyborem kierunku studiów. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska.

Więcej informacji na naszej stronie azir.edu.pl oraz na Facebooku www.facebook.com/AZiR.edu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze