Jeśli na co dzień używasz Internetu do załatwiania swoich interesów, elektroniczny podpis jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Przydaje się w kontaktach handlowych - używając go można np. wystawiać e-faktury. Na pewno doskonale sprawdzi się w takich branżach, jak handel, transport czy w sektorze finansowym. Za jego pośrednictwem można załatwiać także sprawy urzędowe. Od maja 2008 r. wszystkie urzędy administracji publicznej (np. ZUS) zobowiązane są do przyjmowania dokumentów drogą elektroniczną, do czego niezbędne jest właśnie posiadanie elektronicznego podpisu.
E-podpis, czyli co
To tak naprawdę pewne dane zapisane w postaci elektronicznej, które w połączeniu z innymi przyporządkowanymi do siebie informacjami w formie elektronicznej, tworzą logiczną całość i przez to służą do identyfikacji osoby składającej podpis. Aby móc z niego korzystać, trzeba posiadać specjalny certyfikat. Jest to pewnego rodzaju elektroniczne zaświadczenie, zapewniające o autentyczności e-podpisu. Za jego pośrednictwem dane służące do weryfikacji podpisu są przyporządkowane do osoby składającej podpis elektroniczny i umożliwiają jej identyfikację. Certyfikat ma swój termin ważności, a wydają go specjalne centra certyfikacji (urząd certyfikacji). Muszą być to podmioty wpisane do rejestru kwalifikowanych podmiotów, prowadzonego przez ministra gospodarki.
Bezpieczeństwo zapewnione
Mówi się, że e-podpis jest zdecydowanie bezpieczniejszy i trudniejszy do podrobienia niż ten tradycyjny. Aby móc w pełni bezpiecznie z niego korzystać, musimy pamiętać, że musi być on przyporządkowany wyłącznie osobie go składającej (bez możliwości udostępniania osobom trzecim). Ogólnie można powiedzieć, że podpis wirtualny powinien posiadać te same cechy co ten tradycyjny - być unikalny, trudny do podrobienia, ale przede wszystkim umożliwić identyfikację jego właściciela.
Uzyskanie certyfikatu
Aby złożyć wniosek o wydanie e-podpisu i móc z niego korzystać, będziesz potrzebował: odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub w przypadku osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą odpis z Ewidencji Działalności Gospodarczej (EDG), potwierdzenie nadania numeru NIP, zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON.
Aby móc złożyć podpis elektroniczny, potrzebne ci będą: certyfikat i odpowiednie klucze kodujące na tzw. karcie kryptograficznej, czytnik do tego typu kart i specjalne oprogramowanie. Współpracuje ono tylko z systemem operacyjnym Microsoft Windows 2000/XP i nowszym. Nie działa na Linux i Mac OS. Cena ok. 300 zł za dwuletnie używanie podpisu elektronicznego, każde odnowienie umowy - ok. 100 zł.
Kiedy możesz go użyć