Zakaz używania telefonów w szkole! Co zrobią polscy uczniowie?

i

Autor: brak danych

Elektroniczne legitymacje zastąpią te papierowe

2018-08-07 15:03

Do konsultacji trafił właśnie projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Głównym celem modyfikacji przepisów jest umożliwienie funkcjonowania dokumentów w wersji elektronicznej.

Rząd coraz częściej sięga po nowelizacje przepisów aby móc wprowadzać wszelakie dokumenty w wersji elektronicznej. W planach jest możliwość używania dowodów osobistych czy polisy OC przez urządzenia mobilne. Kolejnym krokiem cyfrowej rewolucji jest wprowadzenie jej do środowiska szkolnego i akademickiego.

Szkolna legitymacja uprawnia do wielu osób. Z nią uczniowie mogą korzystać ze zniżek na bilety komunikacji miejskiej czy z innych ulg im przysługujących. Jeśli rzeczywiście będzie można okazywać legitymację szkolna przez smartfona to dla dzisiejszej młodzieży, wychowanej w dobie tabletów czy social media, będzie to niezwykłe ułatwienie.

Na sprawdzenie jak takie rozwiązanie będzie sprawdzało się w rzeczywistości wytypowano kilka szkół do pilotowego programu. Są to szkoły: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 3, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach oraz Zespół Szkolno-Przedszkolnym w podwarszawskim Halinowie.

Od rozpoczynającego się roku szkolnego uczniowie tych placówek będą mogli posługiwać się legitymacjami w wersjach elektronicznych. Te klasyczne, papierowe jednak nie znikną. Elektroniczne dokumenty będą wielkości karty kredytowej i będzie można na nich kodować, podobnie jak na kartach miejskich w niekornych miastach, dodatkowe usługi. Wygląda na to, że niebawem uczniowie z legitymacji będą mogli korzystać na trzy sposoby – klasycznie w wersji papierowej, w wersji elektronicznej oraz okazując smartfon ze specjalną aplikacją.

Aplikacja przy pomocy, której będzie można okazywać dokument przez smartfona jest właśnie opracowywana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Docelowo pobieranie jej na telefon ma być możliwe na podstawie danych wydawanych przez szkołę. Te wprowadzą je do systemu za pomocą specjalnego interfejsu www. Wydawanie wirtualnych legitymacji będzie dziecinnie proste. Pracownik danej szkoły, za pomocą Profilu Zaufanego, wypisze zlecenie. Jego realizacją będzie wydruk z kodem, który następnie przekaże uczniowi. I legitymacja szkolna w smartfonie gotowa. Koszt wygenerowania dokumenty w wersji elektronicznej wyceniono na około 17 złotych.

Źródło:spidersweb.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze