Emeryci toną w długach. Rekordzista ma do oddania prawie 8,4 mln zł

2020-11-12 15:28

Na każdego seniora w Polsce przypada obecnie ponad 18 tys. zł długu - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Rekordzista , 81-letni dłużnik z województwa śląskiego ma do oddania niemal 8,4 mln zł. W ciągu 5 lat długi emerytów wzrosły prawie dwukrotnie. Sytuacja może jeszcze się pogorszyć, ponieważ starsze pokolenie będzie wspierać finansowo młodych, którzy przez pandemię stracili pracę.

Emeryci wiarygodni dla banków

Całkowite zadłużenie osób na emeryturze wynosi obecnie ponad 5,8 mld zł. Jeszcze 5 lat temu było to o niemal 3 mld zł mniej. Dwukrotnie też w ciągu 5 lat wzrosło średnie zadłużenie seniorów.

- Wydawałoby się, że seniorzy mają ustabilizowaną sytuację życiową, nawet w czasie kryzysu. Ich emerytura, dzięki waloryzacji, utrzymuje swoją wartość na przestrzeni lat. Okazuje się jednak, że są momenty, kiedy suma wydatków może przewyższać posiadany budżet. Zwłaszcza gdy konieczne staje się wykupienie zabiegów czy leków lub gdy pomocy potrzebuje młodsze pokolenie. W efekcie seniorzy udają się po pożyczki do banków. Ze względu na stały dochód emeryci są wiarygodni dla instytucji finansowych, w przeciwieństwie do osób młodych, które bardzo często pracują na umowach cywilnoprawnych, straciły pracę na skutek epidemii lub wykonują zawody w branżach uznanych przez bank za ryzykowne - tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Zadłużenie emerytów 2020

i

Autor: redakcja SE Zadłużenie emerytów 2020
Rekordowe podwyżki. Superwaloryzacja rent i emerytur POTWIERDZONA!

Emerytki z większymi długamiO ile wśród młodszej części społeczeństwa dłużnikami częściej są mężczyźni, to na emeryturze role się odwracają. Kobiety statystycznie żyją dłużej i to one jesień życia spędzają z większym bagażem niespłaconych zobowiązań. Dlatego wśród zadłużonych emerytów mężczyzn jest ponad 131 tys. i mają do spłacenia niemal 2,5 mld zł, a kobiet ponad 191 tys. z łączną kwotą do spłaty wynoszącą nieco więcej niż 3,3 mld zł.

Przeczytaj także: Emerytury OBNIŻONE! Sprawdź, ile MNIEJ dostają emeryci! Kryzys w Polsce

Miasto zadłużają się bardziej niż wieśNajwiększą część długu mają do oddania osoby na emeryturze mieszkające w miastach. To aż 4,8 mld zł, czyli 83% całej kwoty, którą zalegają seniorzy. Starsze osoby mieszkające na wsiach mniej chętnie decydują się na kredyty.

Najwięcej dłużników na Śląsku i na MazowszuPatrząc na zadłużenie przez pryzmat mapy Polski, najwięcej dłużników-emerytów mieszka w województwach śląskim i mazowieckim, w których suma zobowiązań wynosi odpowiednio 993 mln zł i 785 mln zł. Sporo do spłaty mają również seniorzy z dolnośląskiego, gdzie dług wynosi już 561 mln zł oraz z wielkopolskiego, gdzie suma do oddania przekracza nieco 476 mln zł. Najmniejszy problem z zadłużeniem mają z kolei mieszkańcy województw podlaskiego i świętokrzyskiego. Spłacić muszą odpowiednio 86 mln zł i 123 mln zł.

Emeryci najchętniej zadłużają się w bankach i to im muszą oddać największą część całej kwoty. Gro wszystkich zobowiązań to również długi wobec funduszy sekurytyzacyjnych.

Zobacz też: Emeryci zadłużają się dla wnuków!

Zadłużenie emerytów 2020

i

Autor: redakcja SE Zadłużenie emerytów 2020
Najnowsze