Emerytury bez podatku już w 2022! Tyle zyskasz na Polskim Ładzie! [WYLICZENIA]

2021-11-03 11:27
Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki
Autor: Piotr Molecki/East News

Polski Ład 2022. Już od 1 stycznia 2022 renty i emerytury, a także pensje wielu Polaków będą wyższe. Ustawa została już uchwalona przez parlament i czekają na podpis prezydenta Według rządu, na nowych zasadach skorzysta ponad 8 milionów emerytów i rencistów. A to wszystko za sprawą podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, która uwolni wielu emerytów z konieczności płacenia podatku od swoich świadczeń.

Emerytury bez podatku

Wprowadzenie w 2022 roku przez Polski Ład kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł spowoduje, że emeryci i renciści, których świadczenia wynoszą do 2,5 tys. zł brutto, nie będą płacić podatku. To aż 65 proc. wszystkich emerytów. W wypadku seniorów z bardzo niskimi świadczeniami z ZUS (do 1000 zł), nic się nie zmieni. Ale osoby z minimalną emeryturą (1066 zł) zyskają 70 zł miesięcznie. Im wyższa emerytura, tym podwyżka będzie większa, a senior otrzymujący 2100 zł dostanie nawet 186 zł.

ZOBACZ: Wypłata 14. emerytury. Jak dostać pieniądze? ZUS już je wypłaca

Przy świadczeniu w wysokości 2500 zł brutto, to dodatkowe 2250 zł rocznie. Ale zyskają również seniorzy otrzymujący wyższe świadczenia, ponieważ zapłacą podatek jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto. Nowelizacja podnosi również drugi próg podatkowy do 120 tys. na czym skorzysta część emerytów.

Na zmianach przepisów podatkowych stracą ci emeryci, którzy zarabiają powyżej 4500 zł brutto, bo zapłacą wyższą składkę zdrowotną. Ich świadczenie może zostać pomniejszone o niecałe 40 zł. W przypadku zarabiających 5000 zł brutto, potrącenie może wynieść niespełna 90 zł. Warto wiedzieć: W ramach Polskiego Ładu nastąpić ma jednocześnie podwyższenie składki zdrowotnej do 9 proc. bez możliwości odliczenia jej od podatku. Gdyby nie to, renty i emerytury bez podatku byłyby jeszcze większe.

Warto zaznaczyć, że ustawa została już uchwalona przez polski parlament. To oznacza, że ustawy czekają już na podpis prezydenta, który raczej zatwierdzi nowe prawo. Wtedy przepisy wejdą w życie już od 1 stycznia 2022 roku.

Wszystko o czternastej emeryturze

Czternastka już wkrótce pojawi się na kontach emerytów i rencistów. To jednorazowe świadczenie, które ma poprawić los seniorów. Otrzyma je większość emerytów, ale nie wszyscy. Wypłatą zostanie objętych 9,1 mln świadczeniobiorców (93,76 proc. ogółu), z tego ok. 7,9 mln świadczeniobiorców otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Do ZUS nie trzeba składać żadnych wniosków, czternastka zostanie wypłacona z urzędu.

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Dla kogo czternastka?

Świadczenie przysługuje osobom, które 31 października będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych: emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Nie otrzymają go osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone. ZUS wypłaci czternastą emeryturę razem z comiesięcznymi świadczeniami. Emeryci dostaną wypłaty w terminach: 1,5,6,10,15,20,25 listopada. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, czternastka będzie wypłacana w grudniu 2021 roku, a w przypadku okresowo (co kwartał) wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników – w styczniu 2022 r.

Jaką kwotę wypłaci ZUS?

Tyle ile wynosi emerytura minimalna pomniejszona o podatek i składkę zdrowotną, czyli na rękę 1022,88 zł. Czternastka w kwocie 1022,88 zł przysługuje osobom, których emerytura lub renta nie przekracza ok. 2250 zł na rękę. Jeśli kwota wynosi więcej to czternastka będzie pomniejszona na zasadzie złotówka za złotówkę. Osoby z emeryturą powyżej 3300 zł nie dostaną dodatku.Ważne! Z dodatkowego świadczenia nie są dokonywane potrącenia i egzekucje. Emerytowi zostanie wypłacona cała czternastka.

Sonda
Ile powinni zarabiać politycy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze