Seniorka

i

Autor: Unsplash/ Zdj. ilustracyjne

Emerytury w Polsce

Emerytki z OFE dostaną wyższe emerytury! Należy im się podwójne przeliczenie emerytury w ZUS

2022-12-15 6:10

Każda kobieta osiągająca wiek 60 lat ma prawo do przejścia na emeryturę. Jednak Panie, które należały do Otwartego Funduszu Emerytalnego będą miały emeryturę przeliczoną dwukrotnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Raz - przy złożeniu wniosku emerytalnego, drugi raz - po ukończeniu 65 lat.

Przynależność do OFE a ponowne przeliczenie emerytury

W przypadku gdy kobieta, która po ukończeniu 60 roku życia zdecydowała się przejść na emeryturę, złożyła wniosek i nabyła uprawnienia emerytalne a wcześniej była również członkiem OFE, ma ustalone prawo do świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i okresowej emerytury kapitałowej - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna". 

Powszechny wiek emerytalny dla mężczyzn to 65 lat. Gdy emerytka będąca wcześniej w OFE osiągnie ten wiek - otrzyma ponowne obliczenie swojej emerytury. "Kobiety w naszym systemie emerytalnym zostały nieco inaczej potraktowane niż mężczyźni. Zawsze miały możliwość przejść na emeryturę wcześniej niż panowie. Nie wszystkie jednak wiedzą, jakie korzyści daje im wcześniejsze członkostwo w OFE. Tym paniom po osiągnięciu wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn ponownie przeliczamy emeryturę" - poinformowała w rozmowie z "DGP" Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Ponowne przeliczenie emerytury. Wniosek nie dotyczy każdego

Kobiety będące członkami Otwartego Funduszy Emerytalnego, które nabyły uprawnienia emerytalne od 1 października 2017 roku nie muszą składać żadnych wniosków - zapewniła rzecznik na łamach "DGP". Zakład Ubezpieczeń Społecznych "z urzędu" przeliczy emeryturę ponownie i zacznie wypłacać emeryturę docelową od dnia ukończenia przez nie 65 roku życia.

"Jeśli jednak nabyły uprawnienia emerytalne przed 1 października 2017 r., gdy obowiązywał jeszcze podwyższony wiek emerytalny dla mężczyzn, mogą same wnioskować o ponowne obliczenie swojej emerytury – wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis cytowana przez "Dziennik Gazetę Prawną". Jak tłumaczyła taka sytuacja dotyczy kobiet, które urodziły się w przedziale czasowym po 1 kwietnia 1957 do 30 września 1957. Kobiety zaliczające się do tej grupy muszą złożyć wniosek ERPO w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - ponieważ niektóre z nich osiągną powszechny wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzn (65 lat) we wrześniu 2023 roku. 

Kwestia renty po zmarłym małżonku. Sprawdź co jest korzystniejsze

Konieczność złożenia wniosku dotyczy również kobiet otrzymujących rentę rodzinną po zmarłym małżonku wraz z okresową emeryturą kapitałową. Jeżeli chcą sprawdzić, czy emerytura obliczona na podstawie ich pracy zawodowej i składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS jest korzystniejsza, również muszą złożyć wniosek. Gdyby okazało się, że renta po mężu jest wyższa wtedy ZUS będzie ją wypłacał nadal, jeśli jednak "własna" emerytura byłaby wyższa – wtedy zacznie wypłacać to świadczenie - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Sonda
Czy należysz do Otwartego Funduszu Emerytalnego?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki