Renta rodzinna
Po śmierci męża lub żony, żyjący współmałżonek może przejąć jego świadczenie wypłacane przez ZUS i może się okazać, że jest ono wyższe. Taka sytuacja częściej dotyczy emerytury pobieranej przez mężczyzn, którzy zwykle mają wyższe zarobki oraz więcej udokumentowanych lat pracy. Jeżeli emerytura mężu jest wyższa od twojej, możesz złożyć wniosek o przyznanie świadczenia po zmarłym małżonku. Prawo to przysługuje również wdowcowi.
ZOBACZ: Emeryci dostaną też 15. emeryturę? Dane nie pozostawiają wątpliwości
Może się okazać, że pobieranie emerytury po zmarłym współmałżonku jest opłacalne . Przejęte świadczenie zawsze będzie wypłacane pod nazwą renty rodzinnej, nawet wtedy, gdy zmarły wcześniej pobierał emeryturę, a nie rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Komu przysługuje
Masz prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, który w chwili śmierci:
*miał ustalone prawo do lub spełniała warunki do jej uzyskania;
* miał ustalone prawo do emerytury pomostowej;
* miał ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, albo spełniała warunki do jej uzyskania;
* pobierał zasiłek przedemerytalny;
* pobierał świadczenie przedemerytalne;
* pobierał nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Kto ma prawo do renty rodzinnej
1. Wdowa lub wdowiec, który do dnia śmierci pozostawał we wspólności małżeńskiej, jeżeli:
* w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy albo
* wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole – 18 lat,
* opiekuje się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej
* ma skończone 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.
2. Owdowiała osoba, która nie spełnia tych warunków i nie ma źródła utrzymania, ma prawo do renty rodzinnej:
* przez rok od śmierci współmałżonka;
* przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu kwalifikującym do wykonywania pracy zarobkowej – nie dłużej niż przez 2 lata od śmierci współmałżonka.
Zobacz też: Zabierają seniorom 14. emeryturę! Minister Maląg stanowczo komentuje
Emerytura po rozwodzie
Małżonka lub małżonek rozwiedziony albo wdowa lub wdowiec, którzy w chwili śmierci współmałżonka nie pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej, mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli – oprócz spełnienia wymienionych warunków – mieli w dniu śmierci współmałżonka prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.
Prawo do renty ma również małżonka rozwiedziona lub pozostająca w separacji, jeśli udowodni, że bezpośrednio przed śmiercią współmałżonka otrzymywała od niego alimenty na podstawie porozumienia między rozwiedzionymi/separowanymi (nie dotyczy to mężczyzny).
Polecany artykuł:
Ile możesz dostać
Renta rodzinna dla współmałżonka wynosi 85 proc. świadczenia zmarłego i nie może być niższa niż kwota minimalnej renty rodzinnej – obecnie 1250,88 zł . Kwota ta jest co roku waloryzowana. Może być zawieszona albo zmniejszona.
Jeśli zmarły współmałżonek posiadał środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych lub środki pochodzące z OFE na subkoncie w ZUS, spadkobiercy powinni wystąpić o ich wypłacenie. Należy sprawdzić, do jakiego OFE należał zmarły, i złożyć wraz z aktem zgonu wniosek o wypłacenie pieniędzy. Podobnie postępujemy ze środkami na subkoncie w ZUS