Emerytura przedsiębiorcy

2012-10-15 4:00

Aleksander Giegiel (52 l.), właściciel Centrum Przezwajania Silników: - Gubię się w gąszczu przepisów emerytalnych. Do emerytury mam jeszcze sporo czasu, ale chciałbym już teraz znać swoje prawa. Firmę prowadzę od 1985 roku. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odprowadzam co miesiąc blisko 1000 zł składek. W Polsce w sprawie przyznawania emerytur tak często zmieniają się przepisy, że nie mam, pojęcia kiedy i na jakich zasadach będę mógł przejść na świadczenie. Zastanawiam się tylko, czy już teraz powinienem gromadzić jakieś dokumenty czy zaświadczenia. Podobno wysokość emerytury w dużej mierze zależy od udokumentowania zarobków.

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają przejść na emeryturę, nie mają obowiązku likwidowania działalności gospodarczej. Mogą pobierać świadczenie i nadal prowadzić firmę. Muszą jednak pamiętać, że w takiej sytuacji będą ich obowiązywały przepisy dotyczące ograniczania i zawieszania wypłacanej emerytury w związku z osiąganym przychodem.

Właściciele firm, tak samo jak inni ubezpieczeni, którzy chcą przejść na emeryturę, muszą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Prawo do emerytury i sposób jej wyliczenia zależą od tego, kiedy się urodzili.

Tylko przedsiębiorcy urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. i w okresie po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. mają prawo do obliczenia emerytury na starych zasadach (czyli świadczenie tylko z ZUS). Urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. nie mają wyboru - ZUS wyliczy im świadczenie wyłącznie na podstawie starych przepisów. Natomiast urodzeni pomiędzy 1949 a 1969 r. mogą wybrać, czy chcą mieć emeryturę obliczoną według starych (tylko z ZUS), czy nowych zasad (z ZUS i z OFE). Z kolei osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. muszą ulokować część składki emerytalnej na indywidualnym koncie obsługiwanym przez ZUS, a część w jednym z otwartych funduszy emerytalnych (obowiązkowy podział składki między I i II filar).

Uwaga! Przedsiębiorca, który jest członkiem OFE, a chce mieć emeryturę wyliczoną po staremu, składając wniosek o emeryturę, musi złożyć oświadczenie, że występuje z OFE i zgadza się, żeby jego składki w funduszu zostały przekazane na rzecz budżetu państwa.

Najważniejsze - składki

Wysokość przyszłego świadczenia właściciela firmy zależy od kwoty comiesięcznych składek emerytalno-rentowych wpłaconych przez niego do ZUS w całym okresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz od wieku, w jakim postanowi zakończyć swoją aktywność zawodową.

Jednak przedsiębiorcy płacą obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne według innych zasad niż pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe płaconych przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota. Nie może ona być jednak niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok i w tej samej wysokości obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku kalendarzowego. Kwotę tę podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie ogłaszanym w Monitorze Polskim.

Obowiązują limity

Oczywiście osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą płacić wyższe składki. Najczęściej jednak tego nie robią i deklarują minimalną kwotę (60 proc. średniej płacy krajowej), żeby na bieżąco ponosić możliwie najmniejsze koszty. Dlatego większość przedsiębiorców może w przyszłości liczyć co najwyżej na minimalną emeryturę, a niektórzy nie dostaną nawet tyle. Na szczęście wtedy do wysokości najniższego świadczenia musi im dopłacić budżet państwa. Jeszcze gorzej będzie w przyszłości, bo wysokość emerytury będzie uzależniona wyłącznie od wysokości zgromadzonych składek.

Teraz przedsiębiorcom nie bardzo opłaca się zwiększać wysokość składki emerytalnej, bo wówczas rosną również pozostałe składki odprowadzane do ZUS, a ich świadczenie i tak może być niższe od minimalnego. Gdyby właścicielka firmy zadeklarowała składkę np. w wysokości 75 proc. średniej płacy krajowej i zdecydowała się przejść na emeryturę w wieku 60 lat, mając 30 lat stażu pracy, to jej emerytura, tak samo jak przy stawce 60 proc., będzie niższa od minimalnej, a różnicę i tak dopłaci budżet państwa. Z drugiej strony - przedsiębiorcy nie mogą odkładać na emeryturę zbyt dużo, ponieważ jest wyznaczona górna granica wysokości składek odprowadzanych do ZUS. Roczna podstawa wymiaru składek w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Można więc opłacać składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe tylko do momentu przekroczenia trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Potwierdzi ZUS

Osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, składając wniosek o przyznanie prawa do emerytury, nie muszą dostarczać żadnych dokumentów potwierdzających okresy ubezpieczenia i wysokość odprowadzanych składek na ubezpieczenia społeczne. Może to im potwierdzić - na podstawie dokumentacji własnej - oddział ZUS właściwy ze względu na miejsce wykonywania pracy lub miejsce zamieszkania przedsiębiorcy.

Poza tym ZUS potwierdzi podleganie ubezpieczeniu i wysokość składek:
rzemieślnikom (tj. osobom wykonującym rzemiosło na podstawie wymaganego uprawnienia przemysłowego, zezwolenia, karty rzemieślniczej) i osobom z nimi współpracującym (za okres od 1 lipca 1965 r.),
właścicielom i współwłaścicielom taksówek (za okres od 1 lipca 1969 r.),
osobom, które zajmowały się rybołówstwem morskim na własny rachunek oraz uprawiały flisactwo turystyczne na rzece Dunajec i osobom z nimi współpracującym (za okres od 1 marca 1970 r.),
osobom prowadzącym działalność handlowo-usługową na własny rachunek i osobom z nimi współpracującym (za okres od 25 sierpnia 1973 r.),
adwokatom, którzy wykonywali zawód indywidualnie, poza zespołem adwokackim (za okres od 27 czerwca 1984 r.),
twórcom i artystom, którzy byli objęci zaopatrzeniem emerytalnym twórców (za okres od 1 stycznia 1974 r.),
duchownym (za okres od 1 lipca 1989 r.).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze