Biskupi, księża, duchowni, episkopat

i

Autor: Damian Klamka/East News

Biskup o szczepionkach z ludzkich płodów. Czy katolicy mogą z nich korzystać?

2020-12-28 17:55

Episkopat Polski uznał za stosowne wypowiedzieć się w sprawie nowej szczepionki przeciw koronawirusowi. Zwołał w tym celu specjalny zespół. Po debacie ogłoszono stanowisko uczonych biskupów: „Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać ze szczepionek, nawet opracowanych z wykorzystaniem linii komórkowych abortowanych płodów, jeżeli nie są dostępne inne szczepionki niebudzące moralnych zastrzeżeń”.

Szczepienia medyków

Opinia episkopatu dotyczy szerszego problemu moralnego dotyczącego szczepionek w ogóle, a nie tylko tej, która ma ochronić ludzi przed koronawirusem. Dopuszcza bowiem sytuacje, kiedy człowiek, a w szczególności katolik, może poddawać się szczepieniu nawet wtedy, kiedy szczepionka (inaczej niż ta przeciw koronawirusowi) została opracowana „z wykorzystaniem linii komórkowych abortowanych płodów”Jak powiedział biskup profesor Jacek Grzybowski z Katedry Filozofii Kultury i Religii UKSW, stanowisko zespołu koreluje z notą watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, z tym, że tekst polskiego zespołu jest bardziej szczegółowy. Podejmuje np. takie tematy, jak prawo każdego człowieka, wierzącego czy ateisty, do informacji o szczepionkach, procesie technologicznym oraz skutkach ich działania. A także prawo każdego człowieka do dobrowolności realizacji szczepień.

Owoc bożego daru

Według ekspertów KEP „wynalezienie szczepionek może być uznane – z perspektywy medycyny prewencyjnej – za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi”. Zespół ds. bioetycznych KEP wypowiedział się bardzo krytycznie o sprzeciwach dotyczących szczepionki przeciwko chorobie COVID-19, której przyczyną jest wirus SARS-CoV-2. „Niektóre ze sprzeciwów są motywowane zastrzeżeniami etycznymi, inne zdają się związane z teoriami spiskowymi lub mitami” - orzekł. W sprawach spornych, dotyczących skutków stosowania szczepionek, zespół zalecił korzystanie z budzących zaufanie specjalistów. Zapewnił, że szczepionka przeciw COVID-19 nie wykorzystuje komórek abortowanych płodów. Podczas konferencji prasowej padło pytanie o to, dlaczego w stanowisku zespołu nie ma jasnego apelu, aby poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19. „Stanowisko nie jest apelem, (…) ale rzetelnym omówieniem aspektu moralnego” – padła odpowiedź. Jednak biskup Grzybowski przyznał, że osobiście zaszczepi się przeciwko COVID-19.

Pierwsze szczepionki przeciw COVID-9 są w Polsce

i

Autor: pixabay.com Pierwsze szczepionki przeciw COVID-9 są w Polsce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze