Brak kwarantanny po szczepieniu na Covid-19. Co jeszcze zyskasz dzięki szczepionce?

2020-12-22 13:42 -ag
Ślad po szczepionce przeciw COVID-19 - zastanawialiście się na tym? Rząd odpowiada
Autor: Getty Images

Szczepienia na COVID-19 ruszają w Polsce. Na świecie preparaty już są podawane. Okazuje się, że osoby zaszczepione mogą liczyć na pewne przywileje. Jednym z nich jest zwolnienie z kwarantanny dla osób przekraczających granice państw.

Koronawirus nie odpuszcza. W Dzienniku Ustaw opublikowano rządowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znalazły się tam nowe obostrzenia, ale także nowe informacje dotyczące kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski z innych krajów.

Od 28 grudnia do 17 stycznia zaczynają obowiązywać nowe obostrzenia. W tym czasie osoby, które wjadą do Polski transportem zorganizowanym lub publicznym (pociąg, samolot, autobus) będą musiały liczyć się z utrudnieniami. Osoby przekraczające zewnętrzną granicę UE są zobowiązane do odbycia obowiązkowej dziesięciodniowej kwarantanny - licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy. Straży Granicznej trzeba przekazać adres, pod którym ta kwarantanna będzie się odbywała.

Jak czynne są sklepy w Wigilię?

Ale są tutaj wyjątki. Z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione zostają osoby, które zostały zaszczepione na COVID-19 i mają na to zaświadczenie. Kwarantanny nie muszą odbywać także osoby przekraczające granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych, w tym członkowie załóg statków powietrznych, rybacy i marynarze, kolejarze, zawodowi kierowcy wykonujący obowiązki służbowe, żołnierze, dyplomaci, studenci, medycy. W grupie tej są również osoby wykonujące w Polsce lub państwie sąsiadującym prace związane z przygotowaniem lub realizacją inwestycji związanych z przesyłem paliw ciekłych. Kwarantanny nie muszą odbywać również osoby przekraczające granicę wewnętrzną w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub kraju sąsiadującym.

dr Łukasz Jankowski: Przespaliśmy moment na edukację ws. szczepionek [Super Raport]
Najnowsze