Expose premiera Mateusza Morawieckiego

i

Autor: Artur Hojny Mateusz Morawiecki i Beata Szydło

Expose premiera oczami ekspertów. Morawiecki to marzyciel czy realista?

2017-12-13 16:00

W wygłoszonym przez Mateusza Morawieckiego 12 grudnia expose pojawiło się wiele deklaracji. Ekonomiści darzą premiera uznaniem za chęć inwestowania w rozwój innowacji. Entuzjastycznie została też przyjęta obietnica niwelowania nierówności społecznych, jednak niektórzy narzekają na brak konkretów. Poprosiliśmy ekspertów, aby ocenili, jak polityka nowego rządu wpłynie na polską gospodarkę.

Pozytywnie do expose premiera odniósł się Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego. Chwali Mateusza Morawieckiego za dążenie do zniwelowania dysproporcji w dochodach Polaków. – Biorąc pod uwagę doświadczenia ostatniego globalnego kryzysu finansowego oraz przyczyny niestabilności politycznej w zachodnioeuropejskich krajach, pozytywnie z punktu widzenia stabilności polskiej gospodarki można też ocenić zapowiedzi działań mających na celu ograniczanie nierówności dochodowych w Polsce – mówi Piotr Bujak.

Zobacz też: Nowy rząd z wotum zaufania. Jakie inwestycje planuje premier Morawiecki?

Do słów nowego szefa rządu bardziej krytycznie podszedł Piotr Szumlewicz, ekspert OPZZ. - W expose nie było żadnych konkretnych propozycji dotyczących rynku pracy, a polityka społeczna znalazła się na marginesie wystąpienia nowego premiera. Mateusz Morawiecki mówił o potrzebie podnoszenia płac, a tymczasem w przyszłorocznym budżecie kolejny raz mają być zamrożone pensje w sferze budżetowej. Słyszymy, że gospodarka jest w świetnej kondycji, a płaca minimalna wzrośnie o zaledwie 100 zł. W expose nie znalazły się też żadne propozycje dotyczące ograniczenia umów cywilno-prawnych. Premier nie wskazał, w jaki sposób zamierza tworzyć nowe, etatowe miejsca pracy. Nie było też mowy o zmianach w systemie emerytalnym i o wsparciu dla seniorów. Rząd obniżył wiek emerytalny, ale najwyraźniej nie ma pomysłu, jak zapewnić godną starość seniorom. W expose nie było też nic o zwiększeniu roli związków zawodowych i poprawie jakości dialogu społecznego – uważa Szumlewicz.

Polecamy: Exposé Mateusza Morawieckiego. Mieszkania, służba zdrowia i infrastruktura – tym zajmie się nowy rząd!

Premier Morawiecki zapewnia o swoim poparciu dla rozwoju innowacyjności. Podczas swojego przemówienia zapowiedział inwestycje w badania i rozwój. Piotr Bujak ocenia na plus plany nowego szefa rządu związane z innowacjami. - Wskazane w expose kierunki polityki gospodarczej, w szczególności działania mające na celu zwiększenie stopnia innowacyjności gospodarki, są korzystne z punktu widzenia wzrostu ogólnej produktywności i utrzymania szybkiego wzrostu gospodarczego w długim terminie, mimo negatywnych tendencji demograficznych – wskazuje główny ekonomista PKO Banku Polskiego. Bardziej krytyczne stanowisko reprezentuje Piotr Szumlewicz. - Premier mówił o potrzebie wzrostu inwestycji i rozwoju nowych technologii, ale nie wskazał konkretnych instrumentów, w jaki sposób ten wzrost miałby się dokonywać. Morawiecki zadeklarował, że będzie wspierał małe i średnie przedsiębiorstwa, tymczasem najbardziej innowacyjne są duże firmy z udziałem skarbu państwa i kapitału zagranicznego. Poziom inwestycji w Polsce wciąż jest niski, a w expose Morawieckiego nie znalazły się żadne systemowe propozycje zachęcające do inwestycji. Premier mówił też o potrzebie wzrostu oszczędności. Trudno powiedzieć, jak chce on pogodzić nacisk na wyższe płace, inwestycje i oszczędności – komentuje Szumlewicz.

Pojawiły się głosy, że plan działań rządu zaprezentowany dwa lata temu przez Beatę Szydło był bardziej rzeczowy niż ten, który poznaliśmy w grudniu bieżącego roku. Piotr Szumlewicz znalazł się w gronie ekspertów, którzy zarzucają premierowi brak konkretnych pomysłów na działania. - Trudno nam ocenić deklaracje nowego premiera, ponieważ są one bardzo ogólnikowe. Mateusz Morawiecki nie przedstawił żadnych konkretnych propozycji zmian.

Sprawdź koniecznie: Premier Morawiecki sprzedaje wszystkie swoje akcje Banku Zachodniego WBK!

Premier nie odniósł się nawet do swoich własnych propozycji, które prezentował jako minister, a które zawarte są w Konstytucji Biznesu. Wobec części z nich jesteśmy krytyczni – kolejne zwolnienia z płacenia składek dla początkujących firm czy wprowadzenie działalności nierejestrowanej dla firm o małych obrotach to następna luka w systemie składkowym i niebezpieczeństwo wzrostu szarej strefy. Krytycznie też oceniamy propozycję powołania rzecznika przedsiębiorców – warto raczej pomyśleć nad zwiększeniem siły Państwowej Inspekcji Pracy i umocnieniem Rady Dialogu Społecznego – mówi Piotr Szumlewicz.

Mateusz Morawiecki obiecał, że już za kilka kwartałów zostaną oddane do użytkowania pierwsze tanie mieszkania, które powstały w ramach rządowego programu. Chociaż jego przemowę można interpretować jako deklarację, że tanie budownictwo mieszkaniowe nadal będzie finansowane, to prezes Rady Ministrów nie złożył szczegółowych obietnic. – Premier zadeklarował rozwój programu Mieszkanie+, ale wciąż nie ma wielu szczegółów, a na dodatek w obecnym kształcie program nie jest adresowany do osób ubogich i umożliwia eksmisję na bruk. Premier mówił o traktowaniu zdrowia jako priorytetu, tymczasem w przyszłym roku wydatki na służbę zdrowia w budżecie są niższe niż w roku bieżącym. Wciąż nie znamy też konkretnych pomysłów na systemowe zmiany w opiece zdrowotnej – podkreśla doradca OPZZ.

Oprac. mat. własne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze