Expose premiera Mateusza Morawieckiego

i

Autor: Artur Hojny Mateusz Morawiecki, Kornel Morawiecki

Nowy rząd z wotum zaufania. Jakie inwestycje planuje premier Morawiecki?

2017-12-13 12:22

We wtorek przed północą Sejm bezwzględną większością głosów udzielił wotum zaufania Radzie Ministrów. Głosowanie poprzedziła debata nad expose premiera oraz długie wystąpienie Mateusza Morawieckiego, w którym nowy szef rządu odpowiadał na pytania posłów.

12 grudnia o godz. 23.40 w Sejmie odbyło się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Za udzieleniem wotum zaufania opowiedziało się 243 posłów, 192 było przeciw. Ustawowa większość wyniosła 231. Podczas swojego expose, które opisaliśmy szczegółowo tutaj, premier zapowiedział, że jego rząd będzie kontynuował politykę społeczną Beaty Szydło. Premier złożył we wtorek szereg deklaracji związanych z dofinansowaniem takich obszarów, jak służba zdrowia, infrastruktura, mieszkalnictwo, badania i rozwój czy rolnictwo.

WAŻNE! Morawiecki zamraża swoje akcje w BZW BK

Przed głosowaniem nad wotum zaufania premier odpowiedział na różnego rodzaju zarzuty ze strony opozycji. Wielokrotnie odnosił się także do treści expose oraz dokonań PiS w ciągu dwóch pierwszych lat rządów partii. Zwrócił uwagę na szerokie spektrum planowanych i już wprowadzonych ulg. Jak zauważył, PiS wdrożył kilkanaście ulg dla przedsiębiorców, których łączny koszt wyniósł ok. 2 mld złotych. - My obniżamy podatki i łącznie będą one kosztowały ok. 2 mld zł, ale my nie odczujemy tego, bo to pieniądze, które wpłynęły do budżetu. (...) – mówił.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Jak zadeklarował premier, wysokość ponad 20 ulg zostanie poszerzona. Morawiecki wspomniał o potrojeniu zwolnienia z dopłat pracodawcy na wysłanie dziecka do żłobka i przedszkola, podwojeniu zwolnienia z dopłat pracodawcy do kolonii dla dzieci i rozszerzeniu ulg dla osób niepełnosprawnych, np. na utrzymanie psa asystującego czy dojazdy.r wskazał, że wprowadzone zostaną liczne udogodnienia, które mają ułatwić poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Wymagają one różnego rodzaju zmian, np. w prawie budowlanym. Zmieni się m.in. szerokość bram, powstaną podjazdy.

Termomodernizacja i termoizolacja budynków

Morawiecki odniósł się również do kwestii ubóstwa energetycznego oraz programu „Czyste Powietrze", który ma podnieść jego jakość. Dodał, że jego rząd będzie starał się rozwinąć projekt termomodernizacji i termoizolacji budynków. Mimo że polska energetyka ma opierać się na węglu, jeszcze w trakcie expose szef rządu przyznał, że chciałby „zadbać o to, aby alternatywne źródła energii mogły rozwijać się w Polsce tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie".

Czytaj: Morawiecki o konstytucji dla biznesu

Budowa CPK, rozwój elektromobilności, inwestycje w infrastrukturę

Prezes Rady Ministrów nawiązał też przed głosowaniem do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przyznał, że hub może powstać za 8 – 10 lat, a w ciągu 15 miesięcy rozpoczną się badania środowiskowe związane z inwestycją. Zapowiedział ponadto inwestycje w infrastrukturę krajową i regionalną, podkreślając, że ważną rolę w tym zakresie odegrają samorządy. Ma zostać rozbudowana sieć połączeń drogowych i kolejowych, ale zaplanowano także inwestycje w zakresie elektromobilności: w ciągu 2-3 lat w Polsce ma powstać 6 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych. Inwestycje będą realizowane stopniowo.

Wsparcie firm technologicznych

Kolejny obszar, o który zatroszczy się rząd, związany jest z badaniami i rozwojem. - Największe firmy budują u nas zaawansowane technologicznie fabryki i centra badań i rozwoju. Mamy największy w tej części Europy rządowy program wsparcia młodych firm technologicznych. Dalsza budowa i odbudowa przemysłu będzie jednym z głównych naszych zadań na drugą połowę kadencji – oświadczył premier w trakcie expose.

Inwestycje w służbę zdrowia

Premier Morawiecki zapowiedział zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu kilku najbliższych lat. Obiecał również dofinansowanie obszarów związanych z badaniami, onkologią i kardiologią, m.in. budowę Narodowego Instytutu Onkologii, który nie tylko ma umożliwić leczenie nowotworów, ale także - nowoczesne badania i terapię.

Więcej mieszkań

Rząd Mateusza Morawieckiego zamierza rozwiązać problem braku mieszkań w Polsce. Można się spodziewać kontynuacji programu "Mieszkaie Plus", jednak podczas przemówień premiera nie padły konkretne liczby związane ze skalą inwestycji. - (...) Właśnie teraz odrabiamy zaległości z 70 lat i nie jest łatwo oczywiście ruszyć tę bryłę. Nie jest łatwo, ale ta kula śniegowa już ruszyła i za parę kwartałów będziemy oddawać do użytku pierwsze tanie mieszkania. Ten program jest na najbliższe 10 lat sztandarowym zadaniem rządu Rzeczpospolitej - oznajmił szef rządu.

Oprac. na podst. facebook.com, superbiz.se.pl, tvn24bis.pl, polskieradio.pl, tvn24.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze