Forum Ekonomiczne 2020. Ochrona zdrowia w dobie pandemii koronawirusa

2020-09-15 11:01

Forum Ekonomiczne w Karpaczu zgromadziło tysiące znamienitych gości i dotknęło szeregu tematów o charakterze politycznym, gospodarczym i medycznym. Na treść debat w dużym stopniu wpłynęła pandemia koronawirusa. Temat pojawiał się szczegónie wyraziście w bloku dotyczacym Ochrony Zdrowia.

Rok 2020 jest rokiem szczególnym z powodu panującej pandemii koronawirusa, która wymusiła szereg zmian w różnych dziedzinach naszej aktywności. Skutki wyhamowania odczuliśmy nie tylko my bezposrednio, ale szerzej także eynek medyczny i cała gospodarka. Między 8 a 10 września w Karpaczu odbyło się Forum Ekonomiczne, którego główną osią dyskusji były najważniejsze wyzwania o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym, jakie stoją przed Europą Środkowo-Wschodnią.

Ochrona Zdowia na Forum w Karpaczu

Jednym z głównych tematów tegorocznego Forum Ekonomicznego była sytuacja międzynarodowa i nowy światowy ład po pandemii. Szczególne odniesienie do skutków koronawirusa poruszono podczas bloku Ochrony Zdrowia. Forum od ponad 11 lat umożliwia wymianę doświadczeń i prezentację nowych pomysłów zarządzania i finansowania systemem ochrony zdrowia, pokazując, jak ważny jest to aspekt w debacie publicznej. Obszary tematyczne Forum Ochrony ZdrowiaZgromadzeni na Forum politycy, przedsiębiorcy i eksperci zmierzyli się z bezprecedensowymi pytaniami takimi jak: w jaki sposób optymalizować wydatki w ochronie zdrowia, jaka jest i jaka powinna być polska polityka lekowa, czy jaki jest koszt naszego bezpieczeństwa zdrowotnego.

Cyfryzacja służby zdrowia

Eksperci debatowali także o cyfryzacji ochrony zdrowia, o nowym otwarciu telemedycyny i e-zdrowia. Nie sposób było pominąć kwestii prawa w dobie pandemii koronawirusa. Uczestnicy wydarzenia debatowali, czy COVID-19 zmieni prawo i jakie zmiany nastąpią w systemie ochrony zdrowia. Jak medycyna, to i biznes, dlatego eksperci rozważali nad rolą pracodawców w systemie ochrony zdrowia. Na Forum omówiono niezwykle szerokie zastosowanie sztucznej inteligencji, która nie tylko wesprze pacjenta w profilaktyce czy diagnostyce, ale także lekarza w prowadzeniu dokumentacji medycznej i podejmowaniu decyzji klinicznych.

Wokół pandemii

Oprócz rozmów obejmujących wpływ gospodarki na stan zdrowia społeczeństwa, znalazło się też miejsce na rozmowy o epidemiach XXI w. O wyzwaniach dla służby zdrowia i epidemiach XXI wieku Zaproszeni lekarze, menedżerowie z ochrony zdrowia i eksperci pierwszego dnia w Karpaczu odpowiedzieli na najważniejsze pytania stojące przed całym sektorem - „Czy polska służba zdrowia jest gotowa na stojące przed nią wyzwania?”. Uczestnicy nie ukrywali, że polska służba zdrowia była słabo przygotowana na wybuch epidemii koronawirusa. Przede wszystkim doskwiera jej niedostateczna ilość lekarzy oraz słabe finansowanie. Podczas debaty analizowano więc jakie słabe strony polskiej służby zdrowia pokazała epidemia COVID-19 i jakie wnioski można już z niej wyciągnąć. Innym ważnym panelem dyskusyjnym tego dnia był „Biznes i medycyna – w jaki sposób efektywnie zarządzać ochroną zdrowia? Eksperci debatowali o tym, że nie tylko szpitale prywatne, ale też publiczne powinny być efektywnie zarządzane i przynosić zysk. To właśnie wynik finansowy szpitala wpływa bezpośrednio na jego działalność. Nie można jednak zapominać, że medycyna to coś więcej niż biznes, a pacjent zawsze powinien być na pierwszym miejscu.

Epidemia chorób cywilizacyjnych

Organizatorzy zakończyli tego dnia blok Ochrony Zdrowia debatą „Epidemie XXI w. – choroby zakaźne czy choroby cywilizacyjne”. Profesorowie podczas rozmowy podkreślili, że mimo panującej obecnie na całym świecie pandemii koronawirusa, to choroby cywilizacyjne nie bez powodu nazywane są epidemią XXI wieku. To one właśnie rozprzestrzeniają się globalnie, są niezakaźne, a mimo to prowadzą do niepełnosprawności i w ponad 80 proc. doprowadzają do przedwczesnych zgonów. Naukowcy zastanawiali się w jaki sposób wdrażać projekty zapobiegające chorobom, aby skutkowały zmniejszeniem liczby osób znajdujących się w grupie ryzyka i narażonych na powikłania zdrowotne. Świadczenia zdrowotne w dobie pandemii Kolejnego dnia w Karpaczu uczestnicy bloku Ochrony Zdrowia rozpoczęli dyskusję o tym, jak optymalizować wydatki. Temat został podjęty przede wszystkim dlatego, że mimo ustawy, która zwiększy środki przeznaczane na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w 2024 roku, jej finansowanie w Polsce wciąż pozostaje wyzwaniem, a sytuację zaostrza niedobór personelu medycznego i starzejące się społeczeństwo. Podczas następnego panelu omówiono korzyści dla pacjentów i kadry medycznej wynikające z zastosowania nowoczesnych rozwiązań tj. e-recepta, e-skierowanie, IKP, TOPSOR czy Gabinet dla kadry medycznej. U podnóży Karkonoszy nie zabrakło dyskusji o ochronie zdrowia w dobie koronawirusa. Niestety przekształcanie szpitali w jednoimienne spowodowało wiele trudności w uzyskaniu świadczeń zdrowotnych przez osoby z innymi schorzeniami.

Problemy polskiej onkologii

Niezwykle istotnym panelem dyskusyjnym był ten, poświęcony pacjentom onkologicznym. Eksperci rozmawiali o tym, jak w czasie pandemii wygląda leczenie chorych na raka oraz czy szczególne potrzeby pacjentów onkologicznych i ich zwiększone ryzyko zakażenia zostały uwzględnione.

Super Biznes - wywiad

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze