Frankowiczu, sprawdź swoje konto! Nietypowa sytuacja, bankierzy są wkurzeni

2019-08-23 13:16 KaJa
Franki szwajcarskie
Autor: Shutterstock

Jeżeli stawki LIBOR, czyli referencyjna wysokość oprocentowania depozytów i kredytów, utrzyma się na obecnym poziomie to może się okazać, że frankowicze nie będą musieli płacić odsetek. To jednak nie wszystko, w takiej sytuacji banki powinny pomniejszyć zadłużenie o kwotę odsetek.

Oprocentowanie kredytów we frankach szwajcarskich liczone jest jako suma marży i stawki LIBOR CHF 3M. Jak podaje „Rzeczpospolita”,  obecnych dniach jest ona ujemna i spadła do poziomu -0,84 proc. Według danych zgromadzonych przez Expandera w latach 2007 – 2008 udzielono kredytów, gdzie marża wynosi 0,8 proc. Wynika z tego, że po dodaniu stawki LIBOR CHF i wymienionych wcześniej marż to łączne oprocentowanie kredytów będzie bliskie zeru, a nawet ujemne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czeka nas spowolnienie gospodarcze? Prognozy nie napawają optymizmem

Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera podkreśla, że bank powinien wypłacić odsetki kredytobiorcy. Wiadomo jest, że taka sytuacja jest nierealna dlatego też w takich sytuacjach pomniejszane jest zadłużenie kredytu.

SPRAWDŹ TAKŻE: Nadchodzą oczekiwane zmiany w VAT: matryca stawek podatku i Wiążąca Informacja Stawkowa

Jest jednak pewien haczyk, zazwyczaj oprocentowanie aktualizowane jest co trzy miesiące, albo pod koniec kwartału albo w rocznicę udzielenie kredytu. Dokładnych informacji na ten temat należy szukać umowie kredytowej. Jak podkreśla Sadowski może mieć zatem miejsce sytuacja gdy do momentu aktualizacji oprocentowania stawki LIBOR znów wzrosną.