Franki szwajcarskie

i

Autor: Shutterstock Sondaż. 40 proc. frankowiczów chce ugody z bankiem

Frankowiczu, sprawdź swoje konto! Nietypowa sytuacja, bankierzy są wkurzeni

2019-08-23 13:16

Jeżeli stawki LIBOR, czyli referencyjna wysokość oprocentowania depozytów i kredytów, utrzyma się na obecnym poziomie to może się okazać, że frankowicze nie będą musieli płacić odsetek. To jednak nie wszystko, w takiej sytuacji banki powinny pomniejszyć zadłużenie o kwotę odsetek.

Oprocentowanie kredytów we frankach szwajcarskich liczone jest jako suma marży i stawki LIBOR CHF 3M. Jak podaje „Rzeczpospolita”,  obecnych dniach jest ona ujemna i spadła do poziomu -0,84 proc. Według danych zgromadzonych przez Expandera w latach 2007 – 2008 udzielono kredytów, gdzie marża wynosi 0,8 proc. Wynika z tego, że po dodaniu stawki LIBOR CHF i wymienionych wcześniej marż to łączne oprocentowanie kredytów będzie bliskie zeru, a nawet ujemne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czeka nas spowolnienie gospodarcze? Prognozy nie napawają optymizmem

Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera podkreśla, że bank powinien wypłacić odsetki kredytobiorcy. Wiadomo jest, że taka sytuacja jest nierealna dlatego też w takich sytuacjach pomniejszane jest zadłużenie kredytu.

SPRAWDŹ TAKŻE: Nadchodzą oczekiwane zmiany w VAT: matryca stawek podatku i Wiążąca Informacja Stawkowa

Jest jednak pewien haczyk, zazwyczaj oprocentowanie aktualizowane jest co trzy miesiące, albo pod koniec kwartału albo w rocznicę udzielenie kredytu. Dokładnych informacji na ten temat należy szukać umowie kredytowej. Jak podkreśla Sadowski może mieć zatem miejsce sytuacja gdy do momentu aktualizacji oprocentowania stawki LIBOR znów wzrosną.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze