Praca laptop

i

Autor: kaboompics/Pixabay/cc0 Awans podczas pracy zdalnej. Czy jest możliwy?

Chcą więcej zarabiać

Freelancerzy mają dość! Podnoszą swoje stawki

2022-09-03 12:01

- 52 proc. freelancerów w Polsce przyznało się do podniesienia swoich stawek w ciągu ostatniego roku – podaje Bankier.pl. powołując się na dane portalu Useme. Jak z nich wynika, aż o ponad 40 proc. więcej wyceniają swoją pracę programiści i fotografowie. Na jedną z najmniejszych podwyżek zdecydowała się najliczniejsza grupa wolnych strzelców – copywriterzy.

Freelancerzy podnoszą stawki

Połowa polskich freelancerów zdecydowała się podnieść stawki oczekiwanego przez siebie wynagrodzenia w porównaniu do tych z 2021 r. - podał portal Bankier.pl. Wycenę swoich usług na tym samym poziomie w tym czasie utrzymało 45 proc. respondentów, natomiast zaledwie 3 proc. badanych przyznało się do zmniejszenia stawek.

W gronie wolnych strzelców, którzy wprowadzili największe podwyżki cen, znaleźli się programiści oraz fotografowie. Specjaliści z sektora IT zdecydowali wycenić swoje usługi o średnio 57 proc. więcej. Wśród nich znaleźli się m.in. twórcy platform e-commerce oraz osoby odpowiedzialne za budowanie i moderowanie stron internetowych.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

Wynagrodzenie copywriterów-

W przypadku fotografów stawki powędrowały w górę średnio o 42 proc. w ciągu roku. Taką decyzję podjęło dwóch na trzech respondentów - podał portal Bankier.pl.

Najliczniejszą grupę wolnych strzelców w badaniu stanowili copywriterzy, co czwarty ankietowany bowiem zajmuje się zawodowo m.in. tworzenie artykułów na zamówienie oraz innych treści publikowanych w internecie. W ich przypadku wzrost wynagrodzenia w ciągu roku wyniósł średnio 12 proc. i jest jednym z najniższych spośród wszystkich wolnych zawodów.

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze