Kredyty mnieszkaniowe

i

Autor: Getty Images Coraz mniej Polaków stać na wzięcie i spłatę kredytów

Raty kredytów

Prezes PKO BP: Stopy procentowe wzrosną do 7,5 proc. Ile wzrośnie twoja rata kredytu [TABELA]

2022-09-02 16:10

Stopy procentowe wzrosną do 7,5 procent! W programie "Pieniądze to nie wszystko" prezes PKO BP Paweł Gruza przyznał, że "jest jeszcze przestrzeń, do podwyżek stóp", ale liczy, że dojdzie do "wypłaszczenia". Dodał jednak, że ma nadzieje, że stopy zatrzymają się na poziomie 7-7,5 proc. Sprawdziliśmy, jak w przypadku takiego scenariusze, wzrosną raty kredytów.

Raty kredytów znowu w górę! Prezes PKO o stopach procentowych

- Wydaje mi się, że jeszcze jest przestrzeń do wzrostu tych stóp podstawowych. Natomiast liczymy na to, że tak jak z tym płaskowyżem inflacyjnym - tak z płaskowyżem dotyczącym stóp procentowych będziemy osiągać pewne takie "wypłaszczenie" - mówił prezes PKO BP Paweł Gruza w programie "Pieniądze to nie wszystko". Zapytany, czy "wypłaszczenie" może sięgnąć 7-7,5 proc. odpowiedział, że "ma taką nadzieję".

Obecnie stopa procentowa wynosi 6,5 proc., a już 7 września odbędzie się kolejne posiedzenie RPP, na którym zapadnie decyzja o stopach procentowych. Jeśli dojdzie do kolejnego podniesienia stóp, kredytobiorcy mogą spodziewać się podwyżek miesięcznych rat. Sprawdziliśmy, o ile wzrosną raty.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

Jak wzrosną raty kredytów?

Jeśli przyjmiemy założenie, że ziści się czarny scenariusz, to Polacy muszą się spodziewać wzrostu rat nawet o kilkaset złotych miesięcznie! Oczywiście dotyczy to droższych kredytów, z kwotami rzędu 600-800 tys., ale przy obecnych cenach mieszkań to nie jest nic nadzwyczajnego. Podwyżki wysokości nawet ponad 200 zł powinny spodziewać się także osoby z kredytem na 300 tys. złPoniższej galerii prezentujemy dokładne wyliczenia.

W przypadku, gdyby kolejny wzrost rat kredytów okazał się zbyt bolesny dla naszego portfela, możemy sprawdzić, czy nie przysługuje nam wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Warto dodać, że wielu kredytobiorcom przysługują również wakacje kredytowe, które pozwalają przenieść część spłat kredytu na jego koniec.

Sonda
Czy rząd powinien zamrozić raty kredytów?
Listen to "7 najgorszych porad finansowych, które możesz usłyszeć! [PORACHUNKI OSOBISTE]" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze