Jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?
Osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. To rozwiązanie dla osób, których rata kredytu hipotecznego przekroczyła 50 proc. dochodu, lub stali się bezrobotni i nie mogą spłacić kredytu. Wsparcie wypłacane jest na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy, przy czym indywidualnie ustalana kwota wsparcia nie może być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie. Jest ono przekazywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego bankowi kredytobiorcy, który udzielił kredytu mieszkaniowego. W celu uzyskania wsparcia, promesy lub pożyczki na spłatę zadłużenia kredytobiorca powinien złożyć wniosek do kredytodawcy.
Kto może wystąpić o wsparcie?
Wsparcie lub pożyczka na spłatę zadłużenia mogą być przyznane, w przypadku wystąpienia jednej z przesłanek:
* w dniu złożenia wniosku co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status osoby bezrobotnej;
* kredytobiorca ponosi miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego w wysokości przekraczającej 50 proc. dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe;
* miesięczny dochód jego gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza:
w przypadku gospodarstwa jednoosobowego - 1.552,00 zł
w przypadku gospodarstwa wieloosobowego - 1.200,00 zł na osobę
Zwrot wsparcia lub pożyczki
Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki. Spłata udzielonego wsparcia dokonywana jest w 144 równych i nieoprocentowanych ratach. W przypadku gdy kredytobiorca bez opóźnienia spłaci 100 rat, pozostała część rat zwrotu wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia zostanie umorzona.
Polecany artykuł:
Kalkulator finansowy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
UOKiK uruchomił specjalny kalkulator finansowy, dzięki któremu dowiesz się czy przysługuje Ci prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Kalkulator wyliczy nie tylko wartość raty kredytu po zmianie oprocentowania, ale też orientacyjną wysokość raty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych oraz środki zaoszczędzone dzięki nadpłacie. Aby skorzystać z kalkulatora wejdź na stronę finanse.uokik.gov.pl.
Polecany artykuł: