Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

i

Autor: GettyImages Kredytobiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy mogą składać wniosek o udzielenie wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Pomoc dla kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Kto może skorzystać? Na jaką pomoc możesz liczyć?

2022-08-28 6:04

Rosnące stopy procentowe powoduje ,że raty kredytowe są coraz większe. Nie wszyscy chcą albo mogą skorzystać z niedawno wprowadzonych wakacji kredytowych. Rozwiązaniem może być pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Skorzystać mogą z niego również osoby, które zaciągnęły kredyt w walucie obcej.

Jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. To rozwiązanie dla osób, których rata kredytu hipotecznego przekroczyła 50 proc. dochodu, lub stali się bezrobotni i nie mogą spłacić kredytu. Wsparcie wypłacane jest na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy, przy czym indywidualnie ustalana kwota wsparcia nie może być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie. Jest ono przekazywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego bankowi kredytobiorcy, który udzielił kredytu mieszkaniowego. W celu uzyskania wsparcia, promesy lub pożyczki na spłatę zadłużenia kredytobiorca powinien złożyć wniosek do kredytodawcy.

Tańczące z Promocjami 25.08.22

Kto może wystąpić o wsparcie?

Wsparcie lub pożyczka na spłatę zadłużenia mogą być przyznane, w przypadku wystąpienia jednej z przesłanek:

* w dniu złożenia wniosku co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status osoby bezrobotnej;

* kredytobiorca ponosi miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego w wysokości przekraczającej 50 proc. dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe;

* miesięczny dochód jego gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza:

w przypadku gospodarstwa jednoosobowego - 1.552,00 zł

w przypadku gospodarstwa wieloosobowego - 1.200,00 zł na osobę

Zwrot wsparcia lub pożyczki

Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki. Spłata udzielonego wsparcia dokonywana jest w 144 równych i nieoprocentowanych ratach. W przypadku gdy kredytobiorca bez opóźnienia spłaci 100 rat, pozostała część rat zwrotu wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia zostanie umorzona.

Kalkulator finansowy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

UOKiK uruchomił specjalny kalkulator finansowy, dzięki któremu dowiesz się czy przysługuje Ci prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Kalkulator wyliczy nie tylko wartość raty kredytu po zmianie oprocentowania, ale też orientacyjną wysokość raty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych oraz środki zaoszczędzone dzięki nadpłacie. Aby skorzystać z kalkulatora wejdź na stronę finanse.uokik.gov.pl.

Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany