Wakacje kredytowe

i

Autor: Towfiqu barbhuiya Wakacje kredytowe w Polsce

Wakacje kredytowe 2022

Wakacje kredytowe. Z pomocy skorzystają głównie "młodzi" dłużnicy

2022-08-24 14:00

Ponad 73% kredytobiorców z lat 2020 i 2021 jest zdecydowanych na skorzystanie z wakacji kredytowych. Chęć skorzystania z możliwości odroczenia rat spada wraz ze "stażem" spłat - wynika z badania przeprowadzonego przez portal bankier.pl.

Wakacje kredytowe 2022

14 lipca 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tak zwanych "wakacjach kredytowych". 14 dni później ustawa weszła wżycie - a banki poinformowały, że od już od 29 lipca można składać wnioski.

Wakacje kredytowe umożliwiają odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez osiem miesięcy: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Portal Bankier.pl postanowił przeprowadzić badanie dotyczące stosunku polskich kredytobiorców do kwestii wakacji kredytowych. portal otrzymał ponad 7 000 kwestionariuszy.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Wakacje kredytowe okazją do nadpłacenia kredytu

Możliwość odroczenia spłaty rat kredytu wzbudziła powszechne zainteresowanie. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez portal bankier.pl aż 67 procent badanych zadeklarowało, że na pewno skorzysta z zawieszenia spłat. Znaczna część respondentów twierdziła przy tym, że zgromadzone w ten sposób środki wykorzysta na nadpłatę kredytu.

"Młodzi" dłużnicy z najbardziej "prowakacyjnym" podejściem

Portal Bankier.pl postanowił również dowiedzieć się w jakich latach zostały zaciągnięte kredyty respondentów - w celu zbadania preferencji poszczególnych pokoleń/generacji kredytobiorców. Okazuje się, że to "najmłodsza" generacja jest najbardziej "prowakacyjna". Najliczniej reprezentowane wśród uczestników były dwa pokolenia dłużników – z lat 2016-2019 i 2020-2021 - stanowiły one 70 procent wszystkich respondentów.

Portal przypomina, że osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w latach 2020-2021 trafiły w okres, w którym stopy procentowo były na rekordowo niskim poziomie. Od maja 2020 r. do października 2021 r. wskaźniki WIBOR, stanowiące podstawę ustalania oprocentowania kredytów bazujących na zmiennej stawce, znajdowały się na najniższym odnotowanym poziomie.

W związku z tym to właśnie oni najmocniej odczuli wzrost ceny pieniądza. Aż 36 procent najmłodszych stażem dłużników hipotecznych w ciągu roku doświadczyło ponad dwukrotnego wzrostu raty - wynika z badania. To właśnie dlatego kredytobiorcy z lat 2020-2021 należą do najbardziej zdecydowanych na skorzystanie z wakacji kredytowych - ponad 73 procent z nich deklaruje, że na pewno zdecyduje się na odroczenie rat.

Wpływ rosnących rat kredytowych na sytuację finansową

Twórcy badania postanowili również zapytać o aktualną sytuację finansową respondentów. 12 procent przyznało, że ostatnia rata kredytu pochłonęła ponad połowę miesięcznego dochodu ich gospodarstwa domowego. W przypadku 4,3 procent badanych - rata pochłonęła aż 2/3 dochodu.

Niemal połowa respondentów twierdziła, że posiada oszczędności w kwocie odpowiadającej co najmniej sześciokrotności raty kredytowej. Około 1/3 badanych nie przyznaje się do posiadania istotnych rezerw finansowych - informuje portal Bankier.pl.

Prognozy dotyczące sytuacji finansowej

Twórcy badania na zakończenie umieścili informację stanowiącą prognozę sytuacji finansowej swoich respondentów na przestrzeni najbliższych lat. Kredytobiorcy uczestniczący w badaniu w większości oczekują utrzymania finansowego status quo w swoim gospodarstwie domowym (28 proc.) lub pogorszenia sytuacji w najbliższych dwóch latach (27 procent – "trochę", 9 procent – znaczącego).

Stosunkowo liczna jest jednak grupa prognozujących poprawę finansowego położenia. Minimalnie więcej optymistycznych wskazań odnotowano w grupie zdecydowanych na skorzystanie z wakacji kredytowych - podsumował portal Bankier.pl.

Sonda
Czy złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze